Kust sai alguse vikerkaaresärgi traditsioon ja kes seda tänavu ihaldavad?

Pühapäeval peeti viimast korda maailmameistrivõistlustel mees- ja naiskondlikud temposõidud klubidele, järgmisest hooajast võetakse mõõtu hoopis riikidevaheliselt. Ainsa eestlasena Astana Pro Team’i ridades võistelnud Tanel Kangert pälvis meeskonnaga kümnenda koha. Maailmameistriteks krooniti Quick-Step Floors ja Canyon Sram Racing. Uus nädal toob kaasa aga maanteesõidu maailmameistrivõistlused individuaalaladel.

Esmakordselt peeti maanteesõidu maailmameistrivõistlused 1927. aastal legendaarsel Nürburgi ringil, kus esimese meistrisärgi kandmise õiguse teenis itaallane Alfredo Binda. MM-il võistlevad maailma parimad rattamaailma ihaldatuima särgi – vikerkaaresärgi – nimel. Tegemist on valgel särgil oleva vikerkaarega, mis koosneb viiest värvist – sinine, punane, must, kollane ja roheline. Toona laenati vikerkaarevärvid olümpialiikumiselt, sest iga värv tähistab ühe olümpiarõnga värvi. Iga värv tähistab omakorda ühte kontinenti ning maailmameistrisärgi kujundus tähistab seda, et kandja on omal alal maailma parim.

Tänapäeval kaitseb rahvusvaheline jalgrattaliit (UCI) maailmameistrisärgi kujundust mitmete piirangute ja reeglite abil, ent 91 aastat tagasi ei olnud ka rahvusvaheline olümpiakomitee rahul nende sümboolika kasutamisega. Sellele vaatamata on meistrisärgi kujundus jäänud muutumatuks ning tegemist on ühe olulisema rattasporti iseloomustava sümboliga.

Meeste grupisõit
Pühapäeval, 265 km, stardis Rein Taaramäe, Tanel Kangert ja Norman Vahtra.

Meeste grupisõidule antakse start Kufsteini linnas ning seal sõidetakse seitse 24-kilomeetrist Olümpiaringi. Seejärel läheb rada põhja poole ning Hungerburgi asulas ootab rattureid 25% nurgaga tõus, mille tipust laskutakse Innsbrucki kesklinna finišisse.

Favoriidid

On selge, et kihlveokontorites panustatakse eelkõige tugevate mägironijate peale, ent fakt on ka see, et Peter Sagan läheb tiitlit kaitsma neljanda järjestikuse vikerkaaresärgi võitmiseks. Sellega uuendaks Sagan ajalooõpikutes juba enda nimel olevat peatükki, sest neli korda järjest ei ole keegi suutnud MM-tiitlit võita ning ainsana on kolm järjestikust MM-kulda koju viinud just Sagan.

MM-idelt mitmeid medaleid koju viinud ülikogenud Alejandro Valverde loodab ka Innsbruckis tegusid teha, sest äsja lõppenud Vueltal näitas vanameister suurepärast vormi ja tõi oma meeskonnale kaks etapivõitu. Siinkohal olgu märgitud, et maailmameistritiitel on Valverde auhinnariiulilt veel puudu ning kahe hõbeda ja nelja pronksmedali kõrvale tahab Hispaania rattalegend oma esimest kulda.

Kindlasti võib kõrgete kohtade nimel heitlemas näha ka prantslaste suurlootust Julian Alaphilippe’i, värsket Vuelta tšempionit Simon Yates’i ning Itaalia koondise noort liidrit, supervormis olevat Gianni Mosconi.

Meesjuunioride 138,4-kilomeetrine grupisõit toimub neljapäeval, eestlastest on stardis Henri Treimuth ja Artjom Mirzojev ja meeste U-23 186,2-kilomeetrine grupisõit toimub reedel, kus eestlasi stardis ei ole.

Naiste grupisõit
Laupäeval, 162,3 kilomeetrit, eestlannasid stardis ei ole.

Naiste võistlus algab samuti Kufsteinist, kuid enne kolme Olümpiaringi läbimist tehakse 90-kilomeetrine pikk ring Innsbrucki ümbruses. Naiste maailmameister selgitatakse 156,2-kilomeetrise võistlusmaa järel.

Favoriidid

Siinkohal ei saa üle ega ümber Hollandi naistest ning esmajärjekorras tuleb vaadata Anna van der Breggeni ja Annamiek van Vleuteni poole, kuid võiduvõimeline on terve koondis. Küll aga võib staaride rohkus olla hollandlaste suurim nõrkus ja nii mängiti maha Euroopa meistrivõistluste võit, mille võttis itaallaste rõõmuks Marta Bastianelli. Tänavu on nii van der Breggenit kui van Vleutenit edestanud ka austraallane Amanda Spratt, kelle vastu rattaeksperdid ei julgeks panustada.

Temposõidud

Naisjuuniorid – 20,2 km, start esmaspäeval, eestlannasid võistlustules ei ole.
Mehed U-23 – 28,5 km, start esmaspäeval, eestlastest on võistlustules Norman Vahtra.
Meesjuuniorid – 28,5 km, start teisipäeval, eestlastest on võistlustules Artjom Mirzojev ja Gleb Karpenko.
Naised eliit – 28,5 km, start teisipäeval, eestlannasid stardis ei ole.
Mehed eliit – 28,5 km, start kolmapäeval, eestlastest on võistlustules Tanel Kangert.

Meeste temposõit kulgeb 52,5-kilomeetrisel rajal, mis algab Rattenbergis ning läheb üle 4,4-kilomeetrise tõusu, kuhu jäävad ka 14%-sed järsud lõigud. Mäe otsast laskumise järel sõidetakse mööda orupõhja Innsbrucki, kus asub MM-i finiš. Kõigi teiste võistlussõitude stardid asuvad Innsbruckile lähemal – naised, kuni 23-aastased mehed ja meesjuuniorid sõidavad 28,5 km ning naisjuunioride maailmameister selgub 20,2-kilomeetrisel rajal.

Favoriidid

Meeste temposõidus on raske mööda vaadata valitsevast maailmameistrist Tom Dumoulin’ist, kes ihkab kindlasti tiitlit kaitsta. Tema suurimaks vastaseks võib pidada austraallast Rohan Dennist, kes hiljutisel Hispaania velotuuril võitis mõlemad temposõidud. Ülejäänud medalisoosikud on kindlasti endised maailmameistrid Vasil Kiryienka ja Tony Martin, ent alahinnata ei tohiks ka Gianni Mosconi, kes on viimasel paaril aastal silma jäänud nii muljetavaldavate võitude kui ka ebasportliku käitumisega.

Naiste temposõidus võib põnevat lahingut oodata hollandlaste van Vleuteni ja van der Breggeni vahel. Sellises järjestuses lõpetati ka mullusel MM-il Bergenis. Samas alistas Lucinda Brand Hollandi meistrivõistlustel van Vleuteni ning Ellen van Dijk võitis tänavuse Euroopa meistri tiitli van der Breggeni ees. Küll aga tuleks silm peal hoida ka tugevate temposõitjatena tuntud ameeriklastel ja austraallastel.

Allikas: sport.err.ee

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X