Kokkuvõte BMX krossi Eesti meistrivõistlustest, triumfeeris TÜASK

Elamuskeskuse Spot of Tallinn BMX krossirajal peeti 15. augustil täiskasvanute Eesti meistrivõistlused. Kõigis kolmes võistlusklassis said esikoha Tartu Akadeemilise Spordiklubi (TÜASK) sportlased.

Meestest võitis Siim Lepik, naistest Anni Annama ja cruseril Tõnis Mugra. Kui meeste seas käis tuline andmine viimaste sentimeetriteni, siis teised kaks võitsid mäekõrguse ülekaaluga.

Samas peeti ka noorte meistrivõistluste neljas etapp. Et arvesse läks kolm etappi, olid paljud üldarvestuse kohad juba kindlad ning näiteks oma vanuserühmade valitsejad Tõnis Mugra ja Sten-Tristan Raid (mõlemad TÜASK) jätsid esikoha vabaks, võisteldes teisal – Mugra cruiseril ja Raid vanemas rühmas (sai 2. koha). Poistest võitis 16-aastastest Kristofer Raul Puri (Velo), 14-aastastest Rasmus Kiss (TÜASK), 12-aastastest Ruudi Lumiste (TÜASK) ja 10-aastastest Konrad Kasemaa (Airpark), tüdrukutest 14-aastastest Mirjam Raun (TÜASK) ja 12-aastastest Ete Vapper (Airpark).

Ülevaade Eesti meistrivõistlustest

SUURED

Kolm võistlusklassi, üks etapp.

Teoreetiliselt peaksid siin võistlema tegevsportlased, kuid sääraseid on Eestis hetkel ainult üks – naiste võitja Anni Annama (TÜASK), kes eelmisel aastal sai Euroopa meistrivõistlusel 16-aastaste hulgas 6. koha. Temal on käsil sulandumine täiskasvanute sekka, mis on Eesti tingimustes väga keeruline, kuna puudub võimalus harjutada sellist BMX krossi, nagu seda sõidetakse olümpiamängudel ja maailmameistrivõistlustel. Vajalikku BMX superkrossi rada Eestis lihtsalt pole. Naiste tase on nii hõre, et Annil tuli kaasvõistlejaid veenda osalema. 2. koha sai veterani staatuses lapsevanem Ly Puri (Velo), 3. koha Riin Kalme (Vooremaa Centrum).

Meeste hulgas oli pinget seevastu kuhjaga. Alguses läks juhtima Karl Lausing (Airpark) ja tema võitis fotofinišiga ka finaalsõidu. Kuna aga võistlejaid oli ainult viis, siis ei läinud arvesse finaal üksinda, vaid kõigi nelja sõidu tulemus. Kohapunkte liites sai esikoha TÜASK-i treener Siim Lepik. Tema edule aitas kaasa ka tiitlikaitsja, Pelotoni treener Ardo Oks, kes leppis küll pronksmedaliga, kuid vahepeal sekkus heitlusse, mahtudes kolmandas eelsõidus Siimu ja Karli vahele. Kogu see kolmik on olnud perspektiivikad noored. Kuna aga Eestis ei ole professionaalse treenimise tingimusi, hakkavad BMX krossi sõitjad 17-aastaseks saades tegema teisi eluvalikuid.

Cruiser on tavalisest BMX-rattast suurem ja raskem amatööriratas, sellel võistlevad Eestis üldjuhul soliidsed härrasmehed. Enamik neist on treeninguil käivate laste vanemad, kes täidavad lapse treeningu aega ootamise asemel rajal sõitmisega. Seekord lubati kaasa võistlema ka 14-aastane poiss, kes kihutas stardimäest alla palju kiiremini, hüppas esimesest elemendist üle ja kadus teistel eest küngaste taha. Esikolmiku moodustasid Tõnis Mugra (TÜASK) ning 10-aastaste võistlejate isad Janek Maidla (Rota Mobilis) ja Rivo Varep (Velo).

Klubide järjestus TÜASK 3-0-0, Velo 0-1-1, Airpark 0-1-0, Rota Mobilis 0-1-0, Vooremaa Centrum 0-0-1, Peloton 0-0-1

NOORED

Klippidega sõitjad vanuses 13-16 aastat, neli etappi. Liidrid olid algusest peale paigas, esikohale tulnu sai võidu ka kõigil etappidel, millel osales.

16-aastaste poiste hulgas domineeris Kristofer Raul Puri (Velo). Hooaja jooksul suutis üksikus eelsõidus teda võita ka Andris Roland Saar (Vooremaa Centrum), kes sai kokkuvõttes 2. koha. Viimast omakorda suutis aga viimasel etapil edestada klubikaaslane Janmar Reiljan (Vooremaa Centrum), temale tasuks kokkuvõtte 3. koht. 16-aastaste BMX krossi sõitjate rivi on aga noorematega võrreldes üpris lühike, kuna sellest rühmast pole enam kuhugi arenguga edasi minna, kuna 17-aastastelt nõutakse suurvõistlusel 8-meetrisest stardimäest laskumist, mis nõuab täiesti teisel tasemel oskusi kui Eestis pakkuda.

14-aastaste poiste võitja Tõnis Mugra (TÜASK) tuli seega kahekordseks Eesti meistriks, kuna võitis ka cruiseril. Järgmisel aastal saavad Mugra ja Puri vanuserühmas taas kokku ning võib loota edasiviivat konkurentsi, sest nende heitlused on alati olnud kes-keda printsiibil põnevad. Mugra järel oli Eesti litsentsiga sõitjate arvestuses tükk tühja maad, seejärel tulid järgmised TÜASK-i võistlejad – Eesti meistrivõistlusel sai 2. koha Rasmus Kiss, 3. koha Oskar Lehto. Eesti tegelik teine number on selles vanuserühmas aga Oliver-Sten Saar (BMX Turku), kes sõidab Soome litsentsiga, ehkki Eesti lipu all. Saar tuli täpselt samal 15. augustil 14-aastaste Soome meistriks.

Tüdrukute hulk on aasta-aastalt kahanenud. Tänavu ei õnnestunud 16-aastaste medaleid jagada. Ka 14-aastaste tüdrukute konkurents oli madal. Mirjam Raun (TÜASK) sai esikoha, võites hooajal kõik 16 eel- ja finaalsõitu, temale järgnesid Vooremaa Centrumi neiud Elis Maarja Aardevälja ja Viktoria Kovbasnjuk. Mirjam oleks siiski ka suuremas konkurentsis vastu pidanud, kuna esimesel etapil osales ka lätlane Paula Zavinska, kes sai tema vanuserühmas maailmameistrivõistlusel 3. koha, Mirjam võitis tedagi.

Klubide järjestus TÜASK 2-1-1, Velo 1-0-0, Vooremaa Centrum 0-2-2.

LAPSED

9-12-aastased sõitjad. Kõik esikohavõitjad said samuti võidu kõigil etappidel, millel osalesid.
12-aastaste poiste võitja Sten-Tristan Raid (TÜASK) ei andnud kellelegi mingit võimalust. Olukord sarnanes ka muidu 14-aastaste poiste omaga, kaks järgmist kohta kuulusid suure vahega taas TÜASK võistlejatele – Eesti meistrivõistluse 2. koha võitis Ruudi Lumiste, 3. koha Oliver-Siim Simenson.

10-aastaste poiste hulgas oli märgata Spot of Tallinna rajal harjutava klubi Airpark suurt tulemist. Juba 12-aastaste hulgas jäi mitu Airparki poissi napilt poodiumilt välja, nooremad võtsid aga kolmikvõidu. Esimene oli Konrad Kasemaa, teine Rommi Maidla ja kolmas Trevor Uiga.

12-aastaste tüdrukute esikolmiku moodustasid Ete Vapper (Airpark), Loviisa Ly Puri (Velo) ja Mirle-Neora Adusoo (Peloton). Viimane neist peaks olema 10-aastaste hulgas, kuid ta liideti vanemasse rühma, kuna eraldi arvestuse pidamiseks BMX krossi sõitvaid tüdrukuid ei jätkunud. Kuigi tüdrukuid oli vähe, on kaks esimest siiski heal tasemel, näiteks Ete saavutas mullustel Euroopa meistrivõistlustel 6. koha.

Klubide järjestus Airpark 2-1-1, TÜASK 1-1-1, Velo 0-1-0, Peloton 0-0-1

VÄIKESED

5-8-aastased. Neile ei peetud meistrivõistlusi, kuid ka nemad osalesid suurematega koos neljal etapil, millest läks kolm arvesse, ja lõpetuseks jagati neilegi välja medaleid.

8-aastaste hulgas võidutses Ever Richard Rannamets (Airpark), temale järgnesid Airon Savi (TÜASK) ja Robin Kiss (TÜASK).

6-aastaste esikolmiku moodustasid Kristen Kaur Aardevälja (Vooremaa Centrum), Oskar Kruus (TÜASK) ja Remo Paur (TÜASK). Kaugele ei jäänud poodiumikohast ka Laura Kiss (TÜASK), kellele anti eriauhinna karikas, kuna ta oli ainus väike tüdruk ja pidi sõitma poiste hulgas.

Klubide järjestus Airpark 1-0-0, Vooremaa Centrum 1-0-0, TÜASK 0-2-2

Liidu prognoos ja tulemused

Enne koroonaviiruse puhangut jooksis Eesti Jalgratturite Liidu aruteludest läbi oletus, et Eestis on kolm võrdse tugevusega BMX krossi klubi ja lisaks veidi nõrgem neljas. Sama arvati ka pärast koroonat toimunud liidu juhatuse koosolekul, 6. juuni protokollis kirjutati:

“Varasemalt sõlmiti kokkulepe liidupoolse toetuse osas klubidele, kelle sportlased tiitlivõistlustel osalevad järgmiste põhimõtete alusel: toetada 20 ratturi osalemist (6 sportlast TÜASK-ist, 6 Tartu Velo Jalgrattaklubi, 6 Spot of Tallinn spordiklubist ja kahte sportlast Pelotonist) kokku kahel võistlusel, milleks on üks Euroopa Karika etapp ja Euroopa Meistrivõistlused.”

Juulis alanud tegelik BMX krossi hooaeg kummutas ettekujutuse, et seesugune 666-jaotus võiks peegeldada klubide tänavust seisu. Kui koostada tabel, kus on kokku võetud Eesti meistrivõistluste, noorte meistrivõistluste ja laste esivõistluste (aga ka neile on suunatud Euroopa MV ja karikas) tulemused, tulevad välja teised jõujooned:

1. TÜASK 6-4-4 (6 kulda, 4 hõbedat, 4 pronksi)