Kangert võistluskalendrist: klubi ütles, et neil on mulle üllatus

Eelmisel aastal Itaalia velotuuril rängalt kukkunud ja seetõttu pika vigastuspausi pidanud Tanel Kangert (Astana) loodab tänavu jõuda vähemalt samale tasemele, kus ta oli 2016. aastal, täpne võistluskalender on aga paigas vaid Giro d’Italiani. Tõenäoliselt sõidab ta kas Tour de France’il või Hispaania velotuuril.

Pool aastat võistluspausi pidanud Kangert naasis võistlustulle veebruari keskel Omaani velotuuril, lisaks võistles ta veel Prantsusmaal ühepäevasõidul ja Tirreno-Adriatico tuuril. “Ma ei olnud üldse kindel, et tähele on pandud, et olen eemal olnud, aga pea kõik, kellega pundist suhtlen, on küsinud, kuidas läheb, kas olen taastunud,” rääkis praegu Eestis viibiv Kangert ERR-ile “Tore, et pole ära unustatud ja mind ikkagi teatakse, päris anonüümne sell enam pole.”

Omaani velotuuri lõpetas Kangert 42. kohaga, Prantsusmaal  peetud UCI 1.1 kategooria Ardeche’i ühepäevasõidul (Guilherand – Granges; 200,2 km) sai ta 11. koha ning Tirreno-Adriatico velotuuril oli kokkuvõttes 51. Mida keha pärast pikka pausi jälle võisteldes ütles? “Siiamaani on keeruline, ei ole nii lihtne, kui alguses mõtlesin. Et puhkan mõned kuud, teen natuke trenni ja küll olen värske,” tunnistas Kangert. “Detsembrist saadik olen väga sihipäraselt ennast üles töötanud, nüüd viimased kolm kuud olen mahtu, kiirust, intensiivsust paralleelselt teinud ja võib-olla natuke liiga palju teinud, et märtsis juba hea olla. Samas, eesmärgid ongi hilisemad. Olen iseenesest praeguse olukorraga rahul. Kõige tähtsam, et tervis on korras, põlved ei tee probleeme ja midagi muud ei jukerda, käsi samamoodi mingit probleemi ei valmista. Siit saab ainult edasi ja igal juhul paremaks.”

Kuivõrd oskad hinnata, kui kaugel oled tasemest, kus eelmise aasta Girol olid? “Loodan, et olen sel aastal ikkagi parem. Eelmisel aastal oli väga raske Girole minna, nii palju õnnetusi oli tiimisiseselt enne Girot juhtunud, meeleolud olid halvad. Ega mul füüsiline konditsioon ei olnud kindlasti parim, võib-olla isegi üks kehvemaid, millega olen suurturniirile peale läinud,” avaldas Kangert. “Arvan, et sel aastal olen igal juhul füüsiliselt rohkem valmis, üritan mitte üle pingutada ja ennast liialt ära väsitada, kuigi ettevalmistav võistlusprogramm on täpselt sama, vahetult enne Girot kümme päeva võidu sõita. Aga kuna ma nüüd kuu aega ei sõida, siis peaks see olema sobiv.”

Järgmisel nädalal sõidab Kangert tiimiga kaheks nädalaks Tenerifele mäestikulaagrisse, uuesti võistlustulle asub ta 18. aprillil. “Tean [võistluskalendrit] kuni Gironi, siis on suur küsimärk, millegipärast pole mulle rohkem paberi peal antud. Öeldi, et ootab üllatus, aga ma ei tea, kas see üllatus on Tour või Vuelta, väga palju rohkem neid üllatusi ei saa olla,” arutles Kangert. “Isegi kui see on Tour, siis see ei oleks üldse paha variant, sest kalender lükati nädal aega edasi ehk siis on 40 päeva tegelikult Giro ja Touri vahel, mis on päris sobilik, et mõlemat hästi sõita.”

Pärast laagrit stardib Kangert esmalt Fleche Wallonne’i võidusõidul, seejärel Liege-Bastogne-Liege’il ning siis Romandia velotuuril. Viis päeva pärast Romandia tuuri lõppu algabki juba Giro d’Italia.

Kas Kangertit saab ka Eestis võistlemas näha? “Loodan, et Eesti meistrivõistlustel, sel aastal on väga põnev trass ja mul on kindlasti huvi sõita isegi eraldistarti, ma väga tahaksin seda särki tõsiselt püüda,” lausus Kangert.

Veebruaris kirjutati meedias, et Astana olukord on keeruline, kuna sponsoritelt pole raha saadud, räägiti isegi meeskonna tegutsemise lõpetamisest. Mis tegelikult toimus?  “Ega ma Kasahstani majanduslikku olukorda ei tea, kindlasti on seal ka mingi poliitiline pinge ja ma ei tea, kellele see suunatud oli, aga meie tiimis ei tunnetanud, et midagi halvasti oleks,” sõnas Kangert. “Kõik jõudis õigel ajal kohale, kõik oli makstud, meeskond tegi seda paremad tulemused, mida rohkem neid uudiseid kajastati. Võib-olla see oligi suunatud sponsoritele, et sponsorrahad lubatud ajal liiguksid ja tundub, et on liikunud, sest meie pole millestki ilma jäänud ja kõik on toiminud.”

Kangerti leping Astanaga kestab käesoleva aasta lõpuni. Mis saab edasi? “Kindlasti võiksin juba mõelda tuleviku peale, aga esialgu kuulan oma mänedžeri, eks temal on seda lihtsam tööd teha, mida paremad mu tulemused on. Aga enne aprilli lõppu, kui uuesti võistlema hakkan, väga konkreetseid jutte ei saagi olla, sest mul pole lihtsalt sellest aastast tulemusi. Aga kuulan erinevaid variante ja olen avatud headele pakkumistele,” lubas ta.

Millised on eesmärgid tänavusele hooajale? “Tahaksin liikuda tagasi sellele tasemele, kus ma ehk olin 2016, 2013. Eks see spordis olegi, et hooajad, nagu päevadki, pole vennad, käivad üles-alla,” mõtiskles Kangert. “Eelmine aasta jäi minust võib-olla mitte nii sõltuvatel põhjustel vahele, aga igal juhul tahaksin 2016. aasta head aastast korrata, kus tuli isiklikult võite ja võitsime suurtuuri, see oleks kindlasti rahuldav hooaeg.”

“Isiklik võit jääb rohkem meelde kui kedagi tiimikaaslast aidata,” lisas ta. “Ega neid võimalusi väga palju ei tule, mul on karjääri võib-olla viimane kolmandik käsil, püüdmisi tuleb ära kasutada kõik, mis kätte tulevad.”

Allikas: sport.err.ee

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X