Kangert: suurtuuril loevad vaid etapivõidud ja hea lõppkoht

Mullu Giro d’Italial kukkunud ja vasaku käe küünarliigese murdnud Eesti jalgrattur Tanel Kangert seljatas raske vigastuse ja tunneb end jälle suurepäraselt. Seda tõestab eriti eredalt Astana profimeeskonna ratturi vorm tänavusel Tour de France’il.

«Ma ei taha millegi üle kurta. Kõik on hästi ja tuju hea,» rääkis 31-aastane Kangert eile, kui ratturid nautisid velotuuri teist puhkepäeva. Paus kulub igale mehele marjaks ära, kuid see ei tähenda, et nad sadulasse ei roni. Tunnetust ei tohi ju ära kaotada. «Magasin hästi, tegin kuni kahetunnilise treeningu ja ühe viieminutilise suurema pingutuse. Tavaline režiim massaaži ja ülejäänud protseduuridega,» iseloomustas Kangert taastumispäeva.

Kangelastegu meeskonnakaaslase heaks

Kangert hoiab enne velotuuri viimast nädalat üldarvestuses 19. kohta, ent Vändras sündinud ratturi peamine eesmärk pole oma positsiooni parandada ja esikümnesse jõuda, vaid eelkõige meeskonnakaaslase Jakob Fuglsangi abistamine. Eelmisel kolmapäeval peetud tuuri 11. etapil jäi Astana keerulisse olukorda, kui nende liider Fuglsang ränkraskel tõusul kustus ja vajas meeskonna abi. Kangert, kes kuulus jooksikute hulka, võttis tempo maha ning jäi peagrupist langenud Fuglsangi ootama.

«Tal oli kehv päev. Ootasin teda ja hoidsin finišini tempot. See oli selge, et kaotan aega, aga meie ülesanne oli Jakobi kaotust võimalikult väiksena hoida,» kommenteeris Kangert, keda ei morjendanud, et seetõttu kaotas ta võimaluse heidelda soliidsele kohale. Fuglsang tänas pärast etappi Astana pressiteenistuse vahendusel eestlast. «Väsisin ja ei suutnud enam liidrite tempot hoida ning lülitasin sisse säästurežiimi. Kangert tuli mulle appi ja aitas mind finišisse,» sõnas taanlane. Mehed lõpetasid etapi kolmandas kümnes ja kaotasid võitjale kolm minutit ja 53 sekundit.

See etapp andis igale spordisõbrale Astana meeskonnakorraldustest konkreetse pildi ette. Eesmärk on siililegi selge: Fuglsang peab Tour de France’i lõpujoont ületades olema võimalikult kõrgel kohal. Kangerti hinnangul pole sugugi mitte võimatu, et meeskonna liider lõpetab tuuri koguni esikuuikus. Üheksandal kohal olev Fuglsang jääb kuus etappi enne tuuri lõppu liidrikohal olevast Team Sky ratturist Geraint Thomasest maha veidi enam kui kuue minutiga, ent kuuenda kohaga on vahe alla kolme minuti.

Kaks etapivõitu ei jää kolmandata?

«Meeskondlik üldkoht Astanad ei huvita. Ikkagi individuaalkohad on tähtsad. Kõik muu on kõigest statistika. Ka kõrge koht noorte arvestuses ei ole kellegi siht,» andis Kangert mõista, et noorsõitjate arvestuses üheksandal kohal olev meeskonnakaaslane Magnus Cort ei pea potentsiaalsest edust väga lugu. «Suurtuuril loevad vaid etapivõidud ja kokkuvõttes hea koht,» kordas Kangert.

Kaks viimast etappi möödusid Kasahstani meeskonnale aga üle ootuste hästi, sest laupäeval teenis etapivõidu hispaanlane Omar Fraile ja päev hiljem taanlane Cort. Kahtlemata parandavad õnnestumised Astana meeskonna mõnusat sisekliimat veelgi paremaks. «Kuueliikmeline meeskond – hoiame kokku. Ühine eesmärk oli üks etapp võita, aga isu kasvab,» rääkis Kangert ning vihjas, et järelejäänud kuue etapi jooksul loodetakse veel vähemalt ühele etapivõidule vändata.

Üldseis (15/21):

1. Geraint Thomas (Suurbritannia, Team Sky) 62:49.47
2. Chris Froome (Suurbritannia, Team Sky) +1.39
3. Tom Dumoulin (Holland, Team Sunweb) +1.50
4. Primož Roglic (Sloveenia, LottoNL-Jumbo) +2.38
5. Romain Bardet (Prantsusmaa, AG2R La Mondiale) +3.21
6. Mikel Landa (Hispaania, Movistar Team) +3.42

9. Jakub Fuglsang (Taani, Astana) +6.14

19. Tanel Kangert (Eesti, Astana) +21.36

Täna jätkavad ratturid tuuri 218 kilomeetri pikkuse kõrgema kategooria mägise etapiga, kuid Kangert peab võtmeetapiks hoopis laupäeval toimuvat eraldistarti, mis võib kujuneda üllatusterohkeks. Lisaks tänasele etapile on tuuril kavas veel kaks kõrgema kategooria mägist etappi, mis leiavad aset homme ja reedel.

Rattapublik tekitab probleeme

Tänavusel Tour de France’il pakub rohkesti kõneainet pealtvaatajate tegutsemine raja ääres, mis on kaasa toonud juba ühe tippratturi katkestamise. Publiku sigatsemise ohvriks on langenud sellised rattamehed, nagu näiteks britt Chris Froome ja itaallane Vincenzo Nibali.

Rahvusvahelise jalgrattaliidu president David Lappartient palus pealtvaatajatel enne velotuuri algust eelmisel aastal dopingusaagasse sattunud Froome’i vastu käituda viisakalt. Seda pole aga tehtud. Froome’i on rahvarohketes kohtades lükatud ja 12. etapil visati talle näkku tundmatut vedelikku. «See pole õige, mis Alpe d’Huez’i etapil toimus. Keegi ei taha sellist asja näha. Rattureid ei tohi lükata või neid segada. Miks lastakse pealtvaatajatel sigatseda? See on vastuvõetamatu,» kurjustas Froome.

Kui Froome jätkab kõigest hoolimata velotuuri teisel kohal, siis Nibali jaoks lõppes publiku liigne trügimine raja ääres katkestamisega. 12. etapil takerdus Nibali pealtvaataja kaamerapaela külge ning kukkus, ent lõpetas etapi siiski seitsmendana. Ta viidi haiglasse kontrolli ja seal tuvastati itaallase selgroolülis mõra. Seejärel teatas Bahrain-Merida meeskond, et nelja aasta tagune Tour de France’i võitja ei saa 15 päeva sadulasse istuda ja katkestab tuuri neljandalt kohalt.

Tanel Kangert, kes pole sääraseid probleeme sellel tuuril omal nahal tundma pidanud, pealtvaatajate käitumises midagi ebatavalist ei näe. «Kas keegi mäletab tuuri, kus fännid kaasa ei jookseks? See ei ole midagi uut ja seda pole võimalik elimineerida, sest muidu ei ole ühtegi inimest kaasa elamas,» rääkis Kangert, kuid märkis, et rattureid tuleb siiski austada. «Eks inimesed tahavad ennast näidata ja Eurosporti saada, aga kedagi ei huvita purjus inimesed palja tagumikuga televiisoris. Peab austama neid, kes sporti teevad ja pingutavad, mitte nende poole aasta tööd rikkuma.»

Allikas: sport.postimees.ee

 

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X