Käivitunud Eesti Trekisõidu Sarja etapid toimuvad olude sunnil välisriikides

Tarmo Kübardi foto

27. jaanuaril toimunud Eesti Trekisõidu Sarja avaetapp, Team Vänt Omnium, korraldati Pirita Velodroomi amortiseerumise tõttu Panevežyse sisetrekil, Leedus. Selle võitis Gert Kivistik (Viko), kes kogus kuue ala kokkuvõttes 17 punkti. Väljalangemissõidu võitnud ja kokku viiel alal esikolmikusse jõudnud Kivistikule järgnesid kolm alavõitu saanud, kuid väljalangemissõidu üheksandana lõpetanud Oliver Keller (Kalevi Jalgrattakool) 21. ja Marko Luige (Kalevi Jalgrattakool) 32. punktiga. Trekisõidu mitmevõistluse ehk Omniumi alade kokkuvõttes tuli koguda võimalikult vähe punkte.

Eesti Trekisõidu Sari on loodud murest Eesti trekisõidu tuleviku pärast. 2017. aasta algul hindasid eksperdid Pirita Velodroomi kasutuskõlbmatuks. Nad tuvastasid, et betoonplaatide all toimub pinnase erosioon ja ühel hetkel võivad betoonplaadid läbi vajuda. Trekk on 50 aastat vana ja selle jooksul olnud kõikvõimalikele ilmastikele avatud. See on lihtsalt jõudnud oma eluea lõppu. Et Eesti trekisõidu traditsioon ei katkeks, korraldas Kalevi Jalgrattakool 2017. aastal Helsingi Velodroomil kaks võistlust. Need meelitasid kohale hulganisti entusiaste, kes seda distsipliini austavad ja fännavad. 2018. aastal lisandus trekivõistluste korraldajaks ka Team Vänt ja loodi kolmest etapist koosnev Eesti Trekisõidu Sari.

Eesti Jalgratturite Liidu (EJL) juhatuse liikme Erkki Raasukese sõnul on eeltööd selleks, et olevasoleva amortiseerunud Pirita Velodroomi asemele loodaks kaasaegne sisetrekk, tehtud juba 15 aastat. “Trekisõit on rattaspordi üks alustest. Paljud maanteesõidu maailma tipud on tugeva trekisõidu põhjaga. Eestil on oma koolkond ja traditsioonid, mis tõsi küll, on vaikselt hääbumas. Eestil on sellel alal kahekordne olümpiavõitja, Erika Salumäe. Meie kliimavöötmes saaks trekk aktiivset kasutust aastaringselt. Põhjamaades ei ole üllatuslikult kaasaegset velotrekki. See tähendab, et meil oleks võimalik siia treeninglaagrisse meelitada Põhjamaade koondiseid ja klubisid. Ja lõpuks – meil on Pirita Spordikeskuse näol juba ideaalne koht ja taristu, kus kehtiv detailplaneering juba olemas.”

EJL-i poolt on tehtud ettepanek kaasaegse Tallinna Velotreki ehituse rahastamiseks Tallinna Linnavalitusesele ja peetud on konsultatsioone ka Vabariigi Valitusega. Eesti Jalgratturite Liidu president Raivo Randi sõnul on mõlemad osapooled avaldanud valmisolekut koostööks.

Jalgratturite kogukond hoiab oma pöidlaid pihus ning seniks kui Eestis ei ole oma velotrekki, toimuvad Eesti Trekisõidu Sarja järgmised kaks etappi, Kalevi Meistrivõistlused Trekisõidus ja Eesti Meistrivõistlused Trekisõidus Seenioridele, vastavalt 2. ja 11. augustil Helsingis.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X