Janika Lõiv jäi Türgis esimesena pjedestaalilt välja, Mari-Liis Mõttus 7.

21.-23. septembrini Türgis Sakarya moodses rattakompleksis toimunud Sakarya MTB Cup’il osalesid Eesti maastikukoondise koosseisus Mari-Liis Mõttus, Jaanika Lõiv ja Armin Pilv.

Laupäeval peeti XCO sõidud nii naistel kui ka meestel lühikesel ja tehnilisel 4,3 kilomeetri pikkusel ringil. Meestest oli üles antud 73 ja naistest 28 sportlast.

Naiste võistluse võidu noppis Blaza Pintaric Sloveeniast ajaga üks tund ja 19 minutit. Teiseks jäi ukrainlanne Irynaja Popova ja  kolmas oli serblanna Jovana Crnogorac.  Eestlannadest lõpetas Lõiv kaheminutilise kaotusega võitjale kõrgel neljandal kohal ja Mõttus neljaminutilise kaoutusega seitsmendal kohal.

“Iial ei tea, mis siin Türgis ees ootab. Seega tulin võistlusele mõtetega, et eks näis mis juhtuma hakkab,” rääkis Lõiv. “Õnneks on enamus asjad isegi sujunud päris hästi, aga on ka igasugu ootamatusi ette tulnud. Enamasti on need ootamatused seotud sellega, et info liigub siin aeglaselt ja segaselt. Võistlushommik algas udu ja natuke jahedama ilmaga, aga stardi ajaks oli päike juba kõrgel. Startida sain üle pika aja esimesest reast, mis andis hea positiivse tunde. Kuna aga enesetunne ei olnud kõige parem, andsin alguses kohti ära. Umbes kolmandal ringil sain natukene paremini end liikuma ja püüdsin enda ees olevaid tüdrukuid kinni. Vaikselt liikusin oma tempoga ja lõpuks võitlesin ennast neljandale kohale. Viimase ringi sõitsin kõige tugevamini, et oma positsiooni säilitada. Esimesed kolm konkurenti olid täna teisest klassist ja pidin leppima sellega, et olin esimene, kes pjedestaalilt välja jäi.”

Mõttus tõdes, et reedel rada üle vaadates tundus, et see peaks talle sobima. “Starti kutsuti mind 15. postsioonil  ehk sain alustada kolmandast reast. Naljakas oli see, et kui öeldi, et sõidu alguseni on jäänud 30 sekundit, siis ilmus stardijoone juurde mees ruudulipuga, kes vibutas seda üles-alla. Lõpuks täpselt ei saanudki aru, kas startisime õigel ajal või ei, aga minema me kõik läksime,” kirjeldas ärevaid stardihetki Mõttus. “Üritasin kohe esimese tõusu ja laskumisega kohti parandada ning jõudsin juba viie parima hulka, kui esimesel kitsal järsu nurgaga sillal jäi eesolev naine sillanuki peal täitsa seisma. Mul polnud kallaku peal kuhugi minna, kui alla kukkuda. Õnneks jõudsin võrkaiast kinni võtta ja pehmendada maandumist. Teised naised rääkisid hiljem, et seda oli tagant poolt jube vaadata ega arvanud, et ma sealt enam rajale tulen. Olin sel hetkel kukkunud sõna otseses mõttes viimasele kohale. Sõitma hakates avastasin, et sadul on samuti viltu läinud. Õnneks suutsin selle käega sirgeks lüüa ja edasi liikuda. Ma ei lasknud ennast sellest intsidendist mõjutada ja üritasin oma tempos edasi sõita. Esimeste ringidega parandasin kõvasti positsioone ja lõpuks jõudsin finišisse seitsmendal kohal. Kui sõidu alguses olnud ebaõnn kõrvale jätta, siis jään oma esitusega väga rahule. Tore on lõpuprotokollist näha kahte eestlast top 10 hulgas.”

Raske meeste eliidi võidusõidul triumfeeris Timofei Ivanov Venemaalt ajaga 1 tund ja 28 minutit. Teiseks jäi lätlane Martins Blums, kes on Eesti pinnalgi mitmeid võite noppinud. Kolmanda koha saavutas 2016. aasta võitja Anton Sitsov. Eesti meestest pidi stardis olema sel hooajal juba häid tulemusi näidanud vaid 19-aastane Armin Pilv, kuid kes ei startinud tehniliste probleemide tõttu kummalgi võistluspäeval. “Reedel läks käiguvahetaja ja koha peal kahjuks ei olnud inimesi, kes Srami toodetest palju teaksid,” rääkis Pilv õnnetust juhtumist. “Seega varuosadena pole siin Sramí tooteid. Otsisime ja proovisime leida kedagi, kes suudaks vanale elu sisse tagasi puhuda, kuid kahjuks ei leidnud kedagi, kes sellega hakkama saaks. Ise proovisime reede hilisööl veel samuti, kuid asja ei saanud.”

Pühapäeval toimunud Sakarya maratonil (UCI MTB Marathon Series) saavutas Lõiv kuuenda koha ajaga 2:40.53. Mõttus lõpetas kohe Lõivu selja taga seitsmendal kohal ajaga 2:46.05. Võit läks sedapuhku Serbiasse, kui finišijoone ületas esimesena Grnogorac (2:28.13). Teise koha teenis venelanna Vera Medvedjeva (2:34..21) ja pronksmedali sai kaela lätlanna Katrina Jaunslaviete (2:36.29).

Meestest oli kiireim venelane Ivanov ajaga 3:28.31. Teise koha viis Kreeka Periklis Ilias (2:33.29) ja kolmanda koha Lätti Arnis Petersons (3:40.42).

Naiste olümpiakrossi start (Sakarya Cup, Facebook)