Israel Cycling Academy palkas Eritrea pagulase, kes nälgis ja korjas ellujäämise nimel õllepudeleid

MIHKEL RÄIME koduklubi Israel Cycling Academy värbas ootamatult meeskonnast lahkunud Türgi ratturi Ahmet Orkeni asemele eritrealase Awet Gebremedhini. 25-aastane Gebremedhini võistleb Rootsi litsentsiga, sest sai 2015. aastal seal pärast 18-kuulist ooteperioodi ametliku pagulase staatuse.

“Ma ei suuda seda uskuda,” lausus kaheaastase lepingu sõlminud Gebremedhin. “Ootasin seda võimalust terve oma elu. Mu elus on olnud pimeduse ja meeleheite perioode, kus olin kaotanud igasuguse lootuse, et selline ime võiks juhtuda. Kuid nüüd on kõik need läbielamised olnud seda väärt.”

IDA-AAFRIKAST pärit Gebremedhin alustas 11-aastasena sporditeed kodukohas, kus ta pidi isa kanafarmis töötades iga päev rattaga kooli sõitma. “Põhikooli astudes pidin iga päev 15 kilomeetrit kooli sõitma. Isa otsustas oma vähese raha eest mulle kasutatud ratta osta, et saaksin koolist võimalikult kiiresti koju tööle tulla,” meenutas Gebremedhin.

2009. aastal liitus Gebremedhin pealinnas baseeruva Eritrea suurima klubiga Zoba Debube. Euroopas käis andekas mägironija võistlemas riigi rahvuskoondise värvides. 2013. aastal saavutas Gebremedhin teise koha Fenkel Northern Redseal ja kuuenda koha Eritrea velotuuril. Võistlusreisil Itaaliasse otsustas ta aga, et ei naase kodumaale ja otsustas Rootsi põgeneda. “Teadsin, et minust ei saa kunagi profiratturit, kui Eritreasse naasen,” selgitas Gebremedhin.

GEBREMEDHIN elas poolteist aastat Rootsis sõbra korteris, kartes, et ta arreteeritakse ja saadetakse tagasi kodumaale. “See oli minu elu kõige hullem periood. Ma ei saanud õue minna. Sõin väga vähe, õigem oleks öelda, et nälgisin. See oli ainus võimalus hoida oma keha vormis. Teadsin, et pikalt rattasõidust eemal olles riskeerin sellega, et minust ei saa proffi. Pidin korduvalt nälgima,” rääkis ta.

Gebremedhin õppis rootsi keelt, et hõlpsamini kodakondsust saada ja 2015. aasta novembris see võimalus tal ka avanes. “Kolme kuu jooksul korjasin tühje õllepudeleid ja müüsin neid. Lõpuks kogunes piisavalt raha, et osta ratas, kingad ja kiiver ning sain jälle treenida. Sõitsin tunde ja tunde, et uuesti vormi jõuda,” ütles Gebremedhin.

2016. aastal sõlmis Gebremedhin lepingu Hollandi amatöörklubiga Marco Polo, mullu kuulus aga kontinentaalmeeskonna Kuwait-Cartucho.es ridadesse. Tema parimaks tulemuseks oli 16. koht Madridi velotuuril. Kuwait-Cartucho.es lõpetas aga tegevuse ning Gebremedhin jäi maa ja taeva vahele. “Ma ei suutnud koju helistada, sest pere ootas minult rahalist tuge, kuid ma ei suutnud seda neile pakkuda,” nentis ta.
Esmalt sai Gebremedhin selleks aastaks koha Israel Cycling Academy järelkasvutiimi, kuid pärast Orkeni lahkumist avanes uks põhimeeskonda.

Allikas: marathon100.com

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X