In memoriam. Jaan Klassepp

küünal

In memoriam
Jaan Klassepp

Meie hulgast on lahkunud Eesti jalgrattaspordi suurmeister Jaan Klassepp – NSV Liidu rattakoondise liige, Rahutuuril ja maailmameistrivõistlustel võistelnu, NSV Liidu meister grupisõidus, mitmekordne Eesti meister, pikaaegne rattatreener.

Jaan Klassepp sündis 2. novembril 1943 Vana-Kuustes Kambja vallas Tartumaal. Sportimist alustas ta 1959. aastal spordiühingus Tööjõureservid, esimene treener oli Eerik Randam. „Minu spordi juurde sattumine oli üldse suur juhus. Kui 1959. aastal läksin õppima Tartusse kutsekooli nr 3, siis alles tõsisem sporditegemine algas,“ on Klassepp ise meenutanud. Edu oli aga kiire tulema: 1960. aastal tuli ta Eesti koolinoorte meistriks, järgmisel aastal saavutas esikoha juba ka Tööjõureservide üleliidulistel noorte meistrivõistlustel.

Edukalt alanud spordikarjäär sai aga tõsise tagasilöögi, Klassepp tegi mootorrattaga raske avarii. Alles 1963. aastal tuli ta tagasi võistlusrajale ja edasi läks kõik tõusvas joones. 1964. aastal käis Klassepp Kalevi koondisega juba Itaalias ametiühingute võistlustel, aasta hiljem jõudis aga suurele pildile.

„Minu jaoks algas tõeline sporditegemine 1965. aastal, kui Eesti ametiühingute meeskonnaga sõitsin Poola tuuri. Seal õnnestus mul järjest võita kaks etappi: üks jaanilaupäeval ja teine jaanipäeval. Liidu koondise peatreener nägi seda pealt ja järgmiseks aastaks sain juba kutse Liidu koondisse,“ meenutas Jaan Klassepp paar aastat tagasi Eesti rattaajakirja loos.

NSV Liidu koondises sõitis kõva töötegijana silma paistnud Klassepp aastatel 1966-1970. Sellesse aega jäävad meeskonnavõidud Inglismaa Piimatuuril ja Mehhiko velotuuril, meeskonnahõbe Rahutuuril, maailmameistrivõistlustel osalemine ja seal tulnud 26. koht grupisõidus.

Ühe oma suurima võidu sai Jaan Klaasepp aga 1968. aastal, kui võitis Sevani järve ääres peetud NSV Liidu meistrivõistlused grupisõidus. Enne võistlust ütlesid Liidu koondise treenerid, et meister saab kohe Mexico olümpia pääsme. Seda läksid jahtima 137 meest, kelle hulgast väljus võitjana Klassepp. Teine oli Peep Jöffert. Olümpiapiletit ei saanud aga kumbki. Nagu palju kordi varem või hiljem, ei pidanud Liidu koondise treenerid sõna.

Pärast võidusõitjana lõpetamist töötas Jaan Klassepp pikka aega rattatreenerina Tartu Kalevis ja Dünamos, tema õpilased on olnud Jaan Kirsipuu, Marko Vilipson, Paavel Matvejev, Jaan Krela jt.

Jaan Klassepp oli üks vägevatest, keda Eesti jalgrattaspordis on ikka ja jälle olnud. Teda jääme mäletama.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X