Homme stardib Janika Lõiv Tokyo olümpiamängudel

Homme on ajalooline päev Eesti rattaspordis, kus esmakordselt stardib olümpiamängudel maastikurattakrossis Eesti naissportlane Janika Lõiv. Maastikurattavõistlus on olümpiamängude programmis alates 1996. aastast, kui mängud toimusid Atlantas.

Tokyo olümpiamängude maastikurattakrossi võistlusel astub Janika Lõiv üles teisipäeval, 27. juuli hommikul kell 08:55. Võistluste otseülekannet saab vaadata Kanal 2´st, kus võistlust kommenteerib Kristo Enn Vaga. Lisaks sellele saab vaadata ka rahvusvahelist ülekannet Eurosport 2 kanalilt kell 09:00 – 11:00 (kordus 21:30 – 23:00)

Maastikuratta (XCO) olümpiasõidud peetakse Izu linna MTB rajal, mis asub Tokyost 120 km kaugusel, Shizuoka prefektuuris. Võistlused peetakse ühisstardist sõiduga 4,1 km pikkusel Izu maastikurattarajal, kus igal ringil on viis tõusu kõrgusega üle 150 meetri, kusjuures raja profiil on üks raskemaid olümpiaajaloos. Raja erinevad lõigud on tähistatud nimeliselt – Amagigoe, Joren-no-taki, Hashi, Wasabi, Odorikohodo ja Karesansui vastavalt nende erinevatele omadustele. Olümpiamängude MTB võistlusrada nõuab nii jõudu kui osavust, seal on järske tõuse ja laskumisi kui ka kiviseid lõike, ning kogu võistlusdistantsi läbimiseks kulub sõitjatel 90–105 minutit. Rajal on ka teeninduspunktid, kus sõitjad saavad mehhaanikute abi, lisaks süüa ja juua. Raja kujundas ja ehitas Lõuna-Aafrika ekspert Nick Flores, kes ehitas ka 2012. ja 2016. aasta olümpiarajad ning Pietermaritzburgi (Lõuna-Aafrika Vabariigi) maailmameistrivõistluste ja maailmakarika rajad. Info raja kohta siin.

Võistlusel on ühisstart kus järjestus stardikoridoris on paika pandud vastavalt sportlaste maailma reitingule. Olümpiakrossis pääses Tokyo mängudele vaid 38 naist, Janika Lõiv stardib healt positsioonilt, koos maailma paremikuga teiselt realt. Võistlusringide läbimisel on oluline olla ajalimiidis, mis ei tohi olla võistlusliidri esimese ringi ajast 80 protsenti aeglasem, ajalimiiti mitte mahtuvad sportlased diskvalifitseeritakse.

Naiste võistlusel on üks ülekaalukas favoriit: 22 aastane prantslane Loana Lecomte. Loana sõidab esimest aastat eliitsõitjana – eelmisel aastal oli ta U23 maailmameister ja tänavu on ta olnud võitmatu neljal maailmakarika etapil. Naiste hulgas asub stardijoonele ka tiitlikaitsja olümpiavõitja Jenny Rissveds Rootsist, kes lõpetas kahel viimasel maailmakarikal teise kohaga. Muude medalifavoriitide hulka kuulub veel valitsev maailmameister ja Lecomte kaasmaalane Pauline Ferrand-Prévot, kes on sel aastal olnud igal maailmakarikal top-5. Veel vajaks märkimist Austraalia meister Rebecca McConnell, Suurbritannia sõitja Evie Richards ja šveitslanna Jolanda Neff, kes on endiselt võistlusel murtud käest toibumas.

Stardinimekiri siin

Janika ja Urmas Lõiv Tokyo olümpiamängude võsitslusrajaga tutvumas
Janika Lõiv maastikuratta olümpiarada testimas Izu linnas

Loe veel:
Lõiv: koht esikümnes on tulemus, mis mind olümpial kindlasti rahuldaks
Janika Lõiv sihib Tokyo olümpial kohta esikümnes: kõik, mis võimalik, on praeguseks hetkeks tehtud
Maastikurattur Janika Lõiv: “Edasi viib hingestatus ja sihikindlus”
ÕL TOKYOS | Hullumeelse idee realiseerinud Janika Lõiv: viis aastat tagasi ei uskunud ilmselt keegi, et olümpiale jõuan
PM TOKYOS ⟩ Janika Lõiv olümpiadebüüdi eel: endale tundub ka natuke ulmeline
DELFI TOKYOS | Maastikurattur Janika Lõiv: tundub veidi ulmeline, et olümpiamängudel olen
HOMME OTSEPILT ⟩ Kas Lõivu unistus esikümnekohast osutub raskete tõusudega rajal reaalsuseks?

Eesti Jalgratturite Liidu videointervjuu Janika Lõivuga lennujaamast, teel Tokyo olümpiamängudele siin

 

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X