Endine profisportlane Peeter Kümmel annab lapsevanematele hea soovituse

Suusakarjääriga lõpu teinud Peeter Kümmel panustab oma teadmistega noorte- ja täiskasvanute harimisse. Tartu Ülikooli füsioteraapia haridusega mees juhendab nii treeninguid kui annab hüva nõu tervisekäitumise ja toitumise teemadel.

Laste suurt ülekaalu peab Kümmel vananeva ühiskonna kõrval sama oluliseks probleemiks.„Toitumine on tähtis, kuid tegelikult algab kõik noorte päeva korraldamisest – vanematel on vähe aega, koos ei liiguta, kooli ei minda jalgsi jpm. Koolisport on riiklikult juhitav, aga õuespordi eest peavad vanemad hoolitsema. Jah, lapsed käivad rohkem kui kunagi varem erinevates trennides, kuid tunnisest liigutamisest jääb väheks. Sellele lisaks tuleks veel vähemalt kaks kuni kolm tundi ringi joosta, nagu meie põlvkond lapsepõlves tegi,” nendib ta.

„Õuespordiga on tänapäeval kehvasti, lapsi viiakse igale poole autoga. Mugavus ja ohutus on peamised ettekäänded, vabandusi leiab. Tegelikult peaks kooli minev laps kooli ja kodu vahel ise liikuma ja trenn võiks asuda kodust samuti võimalikult kaugel, kuhu saaks näiteks jalgrattaga sõita.”

„Koolitustel tuleb mul ikka ja jälle üle korrata, et üldiselt võib kõike süüa, aga seda tuleb teha õigel ajal ning joogiks on tähtis tarvitada vajalikus koguses vett. Hommikul tuleb kodust lahkuda täiskõhu tundega ning toidukordi ei tohi vahele jätta. Lihtsad tõed, suur mõju. Olen harjunud, et pean nii elementaarsetest tõdedest alustama.”

Isikliku sporditegemise seob Kümmel võimalusel alati oma perega. „Ujumised, jooksmised ja rattasõidud teen kõik nendega koos. Minu lapsed jõuavad soovi korral kümme kilomeetrit vändata ja mina viitsin nii palju joosta. Selle nädala laupäeval tõmban nad kaasa Alutaguse rattamaratonile, kus ma ise osalen. Nemad saavad samal ajal ilusate metsade vahel lastega kimada. Üldiselt ma selliseid rahvaspordiüritusi plaani pole võtnud, aga maastikusõit on äge ning tegin seda varateismelisena isegi mõned aastad võistlustasemel,” meenutab Peeter Kümmel ja lisab, et Alutaguse rattamaratoni toimumispaik on talle tänu suusatamisele üsna hästi tuttav. „Suusarajale seab metsaalune piirid ette, rattaga saab igal pool sõita, see on huvitav.”

Otsest tulemust mees tegema ei lähe, kuid annab iseendale lubaduse, et ühtegi odavama maastikurattaga inimest mööda sõita ei luba. „Enda sees olen rattasõiduvormi kohapealt naljaga pooleks väga kõrge enesehinnanguga, aga eks Alutagusel tuuakse mind nii-öelda maapeale tagasi”.

Erinevaid alasid mahub spordimehe ellu veel, näiteks mängib ta võimalusel korra nädalas hokit ning uue hobina loodab Kümmel algust teha lohesurfiga, mille õppimiseks pole suusaspordi kõrvalt seni aega olnud.

Sport on Peeter Kümmeli sõnul kõige parem ravim pingete ja tööstressi puhul. „Ütleme nii, et mul on elus praegu väga palju väljakutseid. Spordist üleminek tavaellu on minult palju pingutust nõudev etapp elus – kaheksatunnisest tööpäevast ei piisa. Emotsionaalselt on spordielust tavaellu päris karm tagasi tulla ja Eestis pole riiklikku puhvrit, mis annaks karjäärinõustamise näol võimaluse pehmemaks maandumiseks. Olen kohas, kus mu eakaaslased olid võib-olla üle kümne aasta tagasi, aga mul tuleb nüüd kogu kogemustepagas kiirkorras omandada, et oma unistuste elukorraldusega järjele jõuda,” avaldab ta.

Alutaguse rattamaratonil saab Kümmeliga mõõtu võtta laupäeval. 42 km põhidistantsile antakse lähe kell 12.00, 19,5 km pikkune noorte- ja matkasõit saab alguse kell 13.15. Lastesõidud toimuvad algusega kell 12.10 ja on osalustasuta.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X