Eesti üks vanimaid maastikurattamaratone tähistab juubelit

19. Rõuge rattamaratoni start_ foto Viktor Tund

Bosch Eesti Maastikurattasarja 2018. aasta hooaja võtab kokku 20. Rõuge rattamaraton, mis toimub 19. augustil. Võistluskeskus asub traditsiooniliselt Ööbikuoru platsil Pesapuu vaatetorni kõrval ning rajameister on võistlejatele ette valmistanud 66 km, 47 km ja 16 km distantsid. Kuni 10-aastastele on kavas lastesõidud.

Põhisõidu ning noorte- ja matkasõidu trassiga saavad huvilised tutvuda alates 12. augustist, samal päeval algusega kell 12.00 on kavas avatud raja sõit. Võistluse eestvedaja Ain-Ivar Tupp soovitab mõõduvõtul osaleda kõigil, kes soovivad end veel korralikult enne septembris toimuvat Tartu rattamaratoni ette valmistada. “XXL-sõit pole siin tänu Kagu-Eestile omasele viguritega maastikule sugugi kergete killast, tõusumeetreid lugesin kokku 1160. Septembri teises pooles toimub ka heas mõttes hulludele mõeldud võistlus Haanja100, millel osalejad on oodatud Rõugesse vormi testima. Kui rattahuntidega rinda pista ei soovi, siis mõnusa sportliku pingutuse pakub 16 km distants. Pärast on end eriti mõnus jahutuseks järve kasta ja lõdvestuseks veidi ujuda,” ütles korraldaja ja lisas „Pesemisvõimalused nii endale kui rattale on Rõuges koolimaja juures, sauna kütame ka soojaks.“

Rõuge rattamaraton tähistab tänavu 20. sünnipäeva ja on Tallinna ja Tartu rattamaratonide järel omasuguste seas kolmas järjepidevust hoidnud spordisündmus. Maraton sai alguse Ivari venna Ivo unistusest. „Ivo sõitis ratast, osales võistlustel ning käis idee välja. Mina ei teadnud sellest asjast midagi, tegelikult polnud kummalgi mitte mingeid erilisi kogemusi. Olime vaid isa kõrvalt Eestimaa Spordiliit Jõud võistlusi näinud. Otsustasime sellegi poolest härjal sarvist haarata. Ivo tegi raja, mina sebisin numbrid ja muud asjad. Saime kokku 100 osalejat, võitjaks tuli Erki Pütsep, teiseks Toomas Kirsipuu ja kolmandaks Narusk,” meenutas ta.

„Naljakas oli veel see, et Pütsep sai pärast maratoni võitu sügisel profilepingu. Järgmisel aastal sai lepingu maratonil teisteks tulnud mees Andrus Aug. Hakkasimegi naljatlema, et tulge Haanjasse sõitma, saate lepingu.”

Ain-Ivar Tupp tunnistas, et temal juubelimaratoni eel pidulikku tunnet pole. „Muidugi võiks ju olla, aga võtan seda pigem tööna ja loodan, et ehk kedagi ikka kõnetab. Minu jaoks on alati suurimaks väljakutseks raja välja mõtlemine, võistlus peab igal aastal uuel trassil toimuma. Tegelikult peab see paika ka Rõuge tuuri ja Haanja100 puhul – ma ei korralda mitte ühtegi asja täpselt samal rajal. Otsin pidevalt uusi võimalusi ja see on mind läbi aastate väga palju motiveerinud. Hiljutisel juubelil sain sõpradelt kingiks kirka, millel oli inglise keeles „the trackbuilder“ peale kirjutatud,” muigas Ain-Ivar Tupp ja võttis seda kui vahvat komplimenti.

Ettevalmistustööd kulgevad tänu palavale ilmale läbi raskuste. „Suudan rajal veeta maksimaalselt neli tundi, kuid pärast esimest kahte vaatan juba igatsevalt järve poole, kus on ka üle 27 kraadi sooja. Parmud on selle kuumaga eriti hullud. Õnneks pole tänavu ühtegi mudamülgast, aga samas on väga keeruline märke maasse lüüa. Kui veidi vihma peaks tulema, siis on need ilmselt kohe lääbakil. Heina niitmisega saime varem algust teha, praegu ei kasva midagi juurde,“ lisas korraldaja.

Peamised suuremad muutused on rajal seoses metsatöödega. „Harvesteri jälgedes on päris keeruline sõita, pidime trassi paaris kohas oluliselt muutma. Samas ei hakka sõitjaid kruusa peale ka ajama, tegemist on siiski maastikurattasõiduga. Üks põnevamaid kohti, kust tänavu rada läbi läheb on Mahtja talu hoov, kus filmiti 1979. aastal valminud Tallinnfilmi mängufilm „Tuulte pesa“. Veel saame sõidu jooksul tervitada pikaaegset spordiseltsi Kalev Võru osakonna juhti Mati Ojandut, Võru linnapead Anti Allast ja Rõuge endist vallavanemat Tiit Tootsi, kelle koduhoovis on üks teeninduspunkt. Nemad on ühed paljudest, kes rattureid oma maavaldustel hästi vastu võtavad ning korraldajatele selles osas alati abikäe ulatavad,“ sõnas Ain-Ivar Tupp tänulikult.

20. Rõuge rattamaratoni esimene soodusregistreerimise voor kestab kuni 8. augusti viimaste tundideni, teine voor saab läbi 15. augustiga.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X