Eesti rattahooaeg algab 20. mail. Päriselt, mitte virtuaalselt

Algab rattamaratonide sari Estonian Cup. Sõidetakse õues, kuid starditakse eraldi.

Kahe nädala pärast lõpevad jalgratta(rahva)sportlaste piinad, saab sõiduvahendi stardijoonele lükata ja finišis käed taeva poole visata. Ühiseid võistlusi küll veel pidama ei hakata, ent avatakse kaks maastikusõidurada – üks põhjas, teine lõunas – ja neid saab kuu jooksul aja peale läbida. Ei sõideta küll grupis ega ühel ajal, aga kõik muu on nagu päris.

„On liidrisärk, vahefinišid, mäefinišid, kiiruslõigud…” loetles maastikumaratonisarja Estonian Cup juht Allar Tõnissaar. „Sportlane paneb stardikanga all nutikellal või mobiiltelefonil programmi käima ja finišis kinni, salvestab tulemuse, laadib meie kodulehel üles ja saab kohe teada, milline on ta seis. Rada võib läbida ka mitu korda.”

Eesti lõunapoolse looduskauni ja vaheldusrikka, tõusude ja langustega 22 km raja start on Palamusel. Kes tahab, läbib ringi või kaks, ässad võistlevad GP arvestuses ja teevad kolm tiiru. Põhjapoolne rada kulgeb Rapla kandis Keava mäe ümbruses.

Mõlemad sõidud lähevad kuuest osavõistlusest koosneva Estonian Cupi arvestusse. Neli etappi loodab Tõnissaar pidada tavapäraselt, nii et rajale minnakse ühtse vooluna. „Aga kui pandeemiast tingitud piirangud ei luba suuremaid võistlusi korraldada, lepime olukorraga ja märgime maha järgmised statsionaarsed rattarajad,” võttis ta asja rahulikult. „Sari pidamata ei jää.”

Suli teha ei saa

Iga kahe nädala pärast tehakse nii põhja- kui ka lõunatrassi võistlustest vahekokkuvõte ja saadetakse selle aja parimale koju liidrisärk – tõmmaku ülle ja tehku uhke pilt.

Ent kui keegi ei kontrolli, ka ei saa sel võistlusel liiga lihtsasti suli teha? Lõigata nurki või kihutada elektrirattaga?

„Praegu on meil justkui sõjaaeg, tegutseme vastavalt võimalustele ja sestap loodame inimeste aususele, aga mitte ainult,” selgitas Tõnissaar. „Palume maastikurattaässadel, näiteks Euroopa maratonitšempionil Peeter Pruusil enne raja läbi sõita. Ja kui keegi mingil lõigul kahtlast kiirust näitab, siis teatame, et on ilmnenud anomaalia, tulemust arvesse ei võta ja palume sõbralikult veel kord startida. Staarid – Rein TaaramäeTanel Kangert ja veel mõned – võivad Pruusist kiiremad olla, aga see pole lihtne, sest rada ei ole mõeldud maanteesõitjatele.”

Tõnissaar loodab, et rahvast tuleb starti palju. Nii tippsõitjaid kui ka neid, kes pole varem maastikurattasõidul startinud, sest avaneb suurepärane võimalus rahulikus olukorras end proovile panna ja võimeid teistega võrrelda.

„Meie rattaprofid harjutavad kodus ja ilmselt on neil treeningutest siiber. Nüüd saavad lõpuks aja peale sõitma tulla ja pulsi korralikult üles,” tõdes Tõnissaar. „Pealegi on meil kavas ka võistkonnavõistlus, kus on lubatud hooaja jooksul kasutada kahte musta hobust. Seega hakkab Taaramäele ja Kangertile varsti pakkumisi tulema.”

„Miks mitte proovida,” arvas Taaramäe. „Olen teinud raskeid trenne ja imiteerinud võistlusolukordi, nüüd pisut puhkan. Kui kosun veidi, siis poleks korralik pingutus maastikurattaga sugugi paha. Kuigi jah, ilm mängib säärasel võistlusel palju rolli. Kes kuiva ja tuuletu ilmaga stardib, saab selge eelise.”

Allikas: sport.delfi.ee

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X