Eesti maastikuratturid võistlesid Rootsis edukalt, pääsedes mitmel korral pjedestaalile

Eesti maastikuratturid võistlesid 26.-28. maini Rootsis toimunud mitmepäevasõidul Huskvarna MTB Tour. Pjedestaalile pääsesid Mari-Liis Mõttus, Marta Mõttus ja Sebastian Suppi.

Avapäeval sõideti eraldistardist sõit, kus ligi 900-meetrisel distantsil tuli sõita suusamäest üles. Mari-Liis Mõttus sai eliitnaiste konkurentsis neljanda koha ajaga 4.21. Päeva kiireim oli rootslanna Emma Belfroth tulemusega 4.09.

11-12-aastaste tüdrukute konkurentsis sai Marta Mõttus neljanda koha ajaga 2.00. Avaetapi võitis rootslanna Lisa Gyllensvaan tulemusega 1.54. 15-16-aastaste neidude seas lõpetas Maribel Rannala ajaga 5.10 kaheksandal kohal. Esikoha teenis rootslanna Elin Alsjö tulemusega 4.22.

13-14-aastaste poiste hulgas sai Sebastian Suppi viienda koha ajaga 1.40. Kõige kiirem oli selles vanuseklassis rootslane Valdemar Carlsson Steen ajaga 1.35. 15-16-aastaste noormeeste seas pälvis Matthias Mõttus kaheksanda koha ajaga 3.38 ning Riko Tammepuu 15. koha ajaga 3.44.

Teisel etapil sõideti olümpiakross, mis oli ühtlasi UCI kategooriaga võistlus. Mari-Liis Mõttus sai eliitnaiste seltskonnas taas neljanda koha ajaga 1:30.25. Kaotust võitjale Emma Belforthile kogunes neli minutit ja 43 sekundit. „Esimesed kaks ringi sõitsin kohtadel teisest neljandani. Esimene naine oli teistest pea jagu üle,“ rääkis Mõttus. „Kolmandal ringil suutis üks naine meie pundist veel põgeneda ja nii jäime kahekesi heitlema pjedestaali viimase astme nimel. Mitmel korral sai konkurent minuga tõusudel väikese vahe sisse, kuid laskumistel suutsin selle tasa teha. Eelviimasel ringil libises ta natuke liialt eest, kuid viimasel ringil suutsin kõik jõuvarud kokku võtta ja talle lähemale tulla. Kahjuks sellest seekord ei piisanud ja kolmandast kohast jäi lahutama kaheksa sekundit. Sõiduga jään rahule, sest sõidutunne oli kindlasti palju parem, kui see oli paar nädalat tagasi MK-etappidel.“

Marta Mõttus sai 11-12-aastaste tüdrukute hulgas kolmanda koha rootslannade Lilly Temari ja Enya Uhleni järel. Maribel Rannala oli 15-16-aastaste neidude hulgas üheksas ajaga 1:07.14. Esikoha pälvis Elin Alsjö tulemusega 59.48.

Kolmandale kohale sõitis end ka Sebastian Suppi 13-14-aastaste poiste konkurentsis. John Temarile kaotas ta 34 ja Elias Augustsson Wändelile seitsme sekundiga. Matthias Mõttus ja Riko Tammepuu said 15-16-aastaste seas vastavalt kuuenda ja 13. koha. Sõidu võitis Nils Johansson.

Viimane etapp oli lühirajasõit. Võisteldi 1,9-kilomeetrisel ringil. Mari-Liis Mõttus sai eliitnaiste klassis kolmanda koha Emma Belforthi ja Oda Laforce’i järel. „Stardiringil sain üllatavalt hästi minema ja esimesele ringile minnes olin väikese vahega eest,“ kirjeldas Mõttus. „Üritasin sama hooga jätkata, kuid ringi lõpus olime kolmekesi koos. Teisel ringil läks tuuri liider eest ära ning jäin ühe norralannaga teist ja kolmandat kohta jagama. Tema taktika oli ainult taga passida ning kuna tagant olid naised lähenemas, siis proovisin tempot peal hoida. Tõusudel suurt värskust enam polnud ning viimasel ringil pidin enne lõppu norralannale alla vanduma.“

Marta Mõttus oli sellel etapil oma vanuseklassis viies, esikoha teenis Lilly Temar, Maribel Rannala aga seitsmes, võidu noppis Elin Alsjö. Sebastian Suppi jõudis teist päeva järjest oma ealiste poiste hulgas pjedestaalile, pälvides Valdemar Carlsson Steeni ja John Temari järel kolmanda koha. Matthias Mõttus ja Riko Tammepuu said vanemate poiste hulgas vastavalt kuuenda ja 15. koha. Esikoht läks Norra, kui võidu teenis Aksel Laforce.

Mitmepäevasõidu kokkuvõttes sai Mari-Liis Mõttus kolmanda koha. Esimese ja teise koha teenisid Emma Belfroth ja Hanna Millved. Marta Mõttus oli üldarvestuses neljas rootslannade Lilly Temari, Enya Uhleni ja Lisa Gyllensvaani järel ning Maribel Rannala kaheksas. Kindla võidu teenis Elin Alsjö.

Sebastian Suppi pääses üldarvestuses pjedestaalile kolmandana. Kaksikvõidu teenisid rootslased John Temar ja Elias Augustsson Wändel. Matthias Mõttus ja Riko Tammepuu olid kokkuvõttes seitsmes ja 16., võidu sai kirja Nils Johansson.