Eesti maastikuratturid teenisid Põhjamaade meistrivõistlustelt seitse medalit

Norras Oslos toimunud maastikuratturite Põhjamaade meistrivõisltustel pälvisid eestlased kuus medalit. Erinevat värvi autasudega tulid koju Mari-Liis Mõttus, Marta Mõttus, Maribel Rannala ja Sebastian Suppi.

Esmalt sõideti laupäeval olümpiakross ja seejärel pühapäeval väljalangemissõit. Mari-Liis Mõttus pälvis eliitklassi kuuluvate naiste seas teise koha ajaga 1:18.12. Ta kaotas esikoha teeninud Sara Öbergile 52 sekundiga. Pronksi pälvis Ingrid Boe Jacobsen (+2.20).

Samas sõidus osalenud Maribel Rannala tulemusega oli lõpuks natuke segadust. Kuna kõik naised lasti alates N15/16 klassist kuni seenior klassideni välja korraga minema, siis oli rajal korraga viis vanuseklassi, kes sõitsid erineva hulga ringe. Finišiprotokollis sai Rannala kirja 6. koha, ent tegelikult lõpetas ta kolmandal positsioonil. Vaatamata sellele tegi eestlanna tubli soorituse.

Marta Mõttus sai N12 vanuseklassis teise koha, kaotades võitjale Eba Jensenile ühe minuti ja 26 sekundiga. N13/14 klassis võistelnud Loore Lemloch lõpetas 8. kohal. Lemloch sõitis seejuures esimese ringi esimestega samas tempos, ent ülejäänud sõidu võitles ta kõhuvaluga ja pidi kohti ära andma. Kaotust kogunes sõidu võitnud Ida Ostbye Stovernile viis minutit ja 21 sekundit.

Sebastian Suppi näitas M13/14 klassi võistlusel, et hoolimata viimasest stardikohast suudab ta end ring-ringilt ettepoole sõita ning väga vähe jäi puudu ka esikohast. Norraka Sindre Orholm-Lonsethiga jäi lõpuks vahet vaid viis sekundit.

Juba suurtel ringidel toimunud M15/16 vanuseklassi sõidus sai Riko Tammepuu kirja 12 koha. Esikoha pälvis norrakas Aksel Laforce, kellele Tammepuu kaotas nelja minuti ja 32 sekundiga. Johann Mattias Puuorg vigastas eelmisel päeval treeningul õlga ja seetõttu starti ei läinud.

“Kogu võistluse tegi keeruliseks see, et enne starte saime teada, et kohtunikud võõrastele siiski erandit ei tee ja alla 15-aastaste rattad tuli kohalike reeglite järgi kaalu panna. Mõnele rattale tuli ligi  kaks kilogrammi raskust juurde leiutada,” avas noortega võistlemas käinud Tarmo Mõttus tagamaid.

Pühapäeval peetud lühirajasõidus sai Mari-Liis Mõttus taas teise koha. Eestlanna alustas võistlust aktiivselt. Kaks ringi püsis liidergrupp koos, siis sõitis teistest silmnähtavalt tugevam olnud Ingrid Boe Jacobsen eest. Edasi jätkati kolmeses pundis, kuhu kuulusid peale Mõttuse veel eelmise päeva võitja Sara Öberg ja Hedda Brenningen Bjorklund. Viimasel ringil vajutas Mõttus natuke juurde ja sai tehnilistes kohtades väikese vahe sisse. Bjorklund ja Öberg jäid maha ja nii vormistas Mõttus teise koha tulemuse, võttes eelmise päeva eest mõnusa revanži.

Marta Mõttus suutis seekord ühe ringi Ebba Jenseniga koos sõita, aga teisel ringil sõitis norralanna eest ja võitis 50-sekundilise eduga. Kolmandana lõpetanud Adele Aasgaard kaotas juba ühe minuti ja 34 sekundiga. Loore Lemloch kaotas võitjale Ida Ostbye Stovernile täpselt kahe minutiga ja sai kirja 12. koha. Taas ei lasknud kõhuvalu korralikku tulemust välja sõita.

Sebastian Suppi näitas veelkord, et teda võib viimasesse ritta startima panna, aga lõpuks peab temaga ikka arvestama. Üsna pea eraldus neljaliikmeline grupp, kuhu kuulus ka Suppi. Viimasel ringil suutis eestlane veidi eest saada, ent kukkus seejärel. Õnneks keegi mööda ei saanud ja nii tuli lõpulaskumisele esimesena just Suppi. Finišhisirgel enam keegi ohtlikuks ei saanud ja nii tuli eelmise päeva lohutuseks siit esikoht.

Maribel Rannala alustas stardist tagasihoidlikult ja ei saanud kohe end käima, aga kogus end kiirelt ja hakkas seejärel kohti parandama. Eriti just laskumistel oli Eesti neiu teistest oluliselt kiirem. Esikolmik oli juba aga liiga kaugel, kuid neljandast kohast jäi lahutama napp neli sekundit. Seega kuulus Rannalale lühirajasõidus viies koht.

Riko Tammepuu tegi väga südi sõidu ja üritas oma kehva stardikohta järjest parandada. Kuigi positsioon kogu aeg paranes, jäi lõpuks ikkagi ette kümme konkurenti. Johann Mattias Puuorg läks küll oma valusa õlaga starti ja mingi aja pidas esikümne lähedal vastu, aga oli lõpuks siiski sunnitud taanduma 22. positsioonile.

“Kokkuvõtteks võib öelda, et reis oli edukas ja hariv,” tõi Mõttus välja. “Rada oli üle keskmise tehniline, konkurents tugev ja nii saadi palju häid kogemusi tulevikuks.”

Eesti Jalgratturite Liit tänab toetajaid Höövelliist, Schenker, Scania, Rand ja Tuulberg Grupp, Jetoil, Standard, Hearum.