Eesti BMX-rattureid saatis rahvusvahelisel võistlusel Lätis edu

BMX-krossi karikad

26. ja 27. augustil korraldasid lätlased Riia eeslinna Marupe rajal BMX-krossi nädalavahetuse, mida nad nimetasid ka Glasgow maailmameistrivõistluste afterparty´ks. Tegu oli kahe rahvusvahelise jalgratturite liidu (UCI) esimese kategooria võistlusega, kus eliitklassis jahiti Pariisi olümpiamängudele kvalifitseerumise punkte.

Eestist osales Marupes kõigi vanuserühmade peale kokku 18 sportlast. Päris paljudel oli ka põhjust rõõmustada. Naiste eliidis jõudis Eesti meister Mirjam Raun (TÜASK) eelsõitudest finaali ja sai mõlemal päeval 5. koha. Finaalsõidus tekkis kaks päeva järjest sama järjestus. Võitis Judy Baauw Hollandist, kes on MM-idel küündinud hõbeda ja pronksini. Teiseks jäi Läti meister ja Tokyo olümpial osalenud Vineta Petersone. Kolmas oli Eliška Bartuňková Tšehhimaalt. BMX eliitnaiste maailma edetabelis on nad vastavalt 27., 32. ja 57. kohal. Raun edestas aga näiteks Saksamaa meistrit Regula Runget, kes on edetabelis nr 36 ja sai Glasgow MM-il 15. koha.

Meesjuunioride hulgas on tänavu lausa neli eestlast teinud säravaid esitusi. Seekord läks kõige paremini Tõnis Mugral, kes pälvis esimesel päeval 2. koha ja teisel päeval 3. koha. Tema klubikaaslane BMX Racing Estoniast Oliver-Sten Saar sai vastavalt 3.  ja 5. koha. Mõlemad võistlused võitis tänavune juunioride Euroopa meister Edgars Langmanis Lätist.

16-aastaste poiste rühmas olid kaks kanget kodumaist konkurenti edukad ka Marupes. Finaalidesse jõudmine ei valmistanud neile raskust ja nendes heitlesid nad vahelduva eduga. Oma vanuseklassi tänavune Euroopa seitsmes Sten-Tristan Raid (BMX Racing Estonia) sai esimesel päeval 2. koha ja teisel päeval 4. koha, maailmameistrivõistluste kuues Luukas Lajal (Spot of Tallinn) omakorda esimesel päeval 6. koha ja teisel 2. koha. Eestlaste poolt alistamata jäänud lõunanaaber oli laupäeval Adrians Jermakovs ja pühapäeval Miks Cirulis.

16-aastaste tüdrukute seas saavutas avapäeval 2. koha Elis Maarja Aardevälja (Peloton). Kuna võistlusklassi peeti osavõtu poolest hõredaks, lisati teisel päeval juurde ka nooremad vanuserühmad ning loodi olukord, kus võistlejad pidid murdma finaali läbi eelsõitude sõela. Selles formaadis sõitis Kaari Visnapuu (Velo) end finaalis 5. kohale ja Mirle-Neora Adusoo (Peloton) 6. kohale. Eelmisel päeval said Visnapuu ja Adusoo 14-aastaste hulgas vastavalt 4. ja 5. koha.

Tulemused annavad taaskordse kinnituse, et BMX kross on Eestis lapsekingadest väljunud ja asub tõusuteel.