Blog

Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation.
November 25, 2022
UCI-G.Fondo_-1280x853.jpg

4min7
*UCI Gran Fondo World Series on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu võistluste sari, kuhu kuulub 28 osavõistlust üle maailma.
Kui osaleja stardib 128 km distantsile enda vanusegrupist ja lõpetab esimese 20% seas, premeeritakse teda spetsiaalse sarja medaliga ning tal on õigus startida hooaja lõpus UCI Gran Fondo Maailmameistrivõistlustel, mis toimuvad tänavu Šotimaal, Glasgows.
𝐍𝐁! 2023. aasta UCI Gran Fondo Maailmameistrivõistlused on esimest korda koos UCI jalgratta Maailmameistrivõistlustega. Tegemist on esimese ratta MM-iga, mis toimub 11 päeva ja mille vältel jagatakse medaleid koguni kuuel erineval distsipliinil: grupisõidus, temposõidus, trekisõidus, BMX-is, siserattasõidus ja parasõidus. Gran Fondo Maailmameistrivõistlused toimuvad 4. ja 7. augustil.

November 23, 2022
Mikka-Bauer-3-parem-kvaliteet.jpg

1min15

Pärnu Kalevi Spordikooli jalgrattur Mikk Bauer sõlmis 2022. aastal üheaastase lepingu Prantsusmaa amatöörklubiga Club Routier des 4 Chemins de Roanne, mis tänavu pikenes 2023. aastaks.
Esimesel hooajal oli Mikk´ul uue klubi juures palju ebaõnne, sinna kuulus ka viis kukkumist. Samas on eestlane motiveeritud ja loodab uuel hooajal Prantsusmaal avada ka võiduarved. Tänavu Eesti meistrivõistlustel temposõidus U23 klassis neljanda ja grupisõidus seitsmenda koha saavutanud Bauer, loodab uuelt hooajalt tugevat arengut ja kindlasti oma kohti ka Eesti võistlustel parandada.

28. novembrist sõidab Bauer tiimi laagrisse Denias ja esimene võistlus on plaanide järgi juba 11. veebruaril.


November 23, 2022
Virgo-Mitt-1280x853.jpg

1min14

Pärnu Kalevi spordikooli 17-aastane rattur Virgo Mitt lõi järgmiseks hooajaks käed Prantsusmaa U19 klassi tiimi Olympique Cycliste Val D’Oisega.

Pärnakas saavutas tänavu mainekal juunioride ühepäevasõidul Paris-Roubaix 14. koha ja  ja Dobele tuuril seitsmenda koha. Maantee Eesti meistrivõistlustel tuli Mitt samuti juunioride arvestuses kuuendale kohale. Belgias toimunud  meesjuunioride Sint Martinusprijs Kontich (UCI 2.1) velotuuri kolmandal etapil sai Virgo Mitt 12. koha. Ungaris toimunud Rahvuste Karika sarja kuuluval velotuuril One Belt One Road 38. koha ja Belgias Namuris  cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlustel 45. koha.

Praegu valmistub noorsportlane uueks hooajaks Hispaanias.


November 22, 2022
Balti-keti-velotuur-Eesti-koondis-2022-autor-Taavi-Sepp-1280x853.jpg

2min12

Astana Qazaqstani jalgrattameeskond sõlmis aastase lepingu eestlasest sprinter Martin Laasiga, kes viimased kolm hooaega veetis Bora – Hansgrohe ridades.

“Kõigepealt ütleksin, et olen väga õnnelik lepingu üle Astana Qazaqstani meeskonnaga ja ootan väga uut hooaega,” sõnas eestlane tiimi pressiteate vahendusel.

“Võib-olla ei olnud minu viimane aasta jalgrattasõidus kõige parem, aga loodan alustada 2023. aastat hästi, heas tujus ning heade tulemustega nii meeskonna kui ka isiklikus mõttes.”

“Ma olen valmis abistama tiimi täitmaks peamised eesmärgid ning ootan võimalust alustada koostööd tiimi noorte sprinteritega, et jagada nendega oma kogemusi,” jätkas Laas. “Ja mõistagi soovin saada ka ise šansse, et näidata, mida võin sprindis teha.”

Bora – Hansgrohe särgis osales Laas nii 2020. kui ka 2021. aasta Hispaania velotuuril. Tänavu ta suurtuuridel ei osalenud, aga tuli Balti Keti velotuuri kokkuvõttes teiseks ja punktiarvestuses esimeseks. Euroopa meistrivõistlustel sai ta grupisõidus 12. koha.

Astana Qazaqstani juhi Aleksandr Vinokurovi sõnul looda tiim algaval hooajal senisest rohkem tähelepanu pühendada just grupisprintidele. “Ma usun, et meil on hea potentsiaal. Martin Laasi saabumine aitab meid selles küsimuses,” sõnas ta.

“Kuulus Jaan Kirsipuu, kelega ma minevikus sõitsin palju koos ja kelle arvamust ma austan, soovitas Laasile kui andekale ja kiirele sprinterile tähelepanu pöörata,” lausus kasahh.

“Mõistagi on Martin tugev sprinter, kes võib võita ning kes saab oma arusaamu ja kogemusi noorte ratturitega jagada, et luua tugev sprinterite seltskond.”

Fotol Martin Laas (Eesti maanteeratturite koondis) Balti Keti Velotuur 2022 autor Taavi Sepp


November 18, 2022
52508695983_65b7ce780d_o-1280x853.jpg

3min84

18. novembril autasustati Nõmmel Glehni lossis 2022. aasta parimaid rattureid. Janika Lõiv teenis aasta parima naisratturi tiitli neljandat aastat järjest ning Rein Taaramäe tituleeriti aasta parimaks meesratturiks viiendat korda.

Lõivu hooaeg kulges üles ja alla. Kui kevadel sattus ta liiklusõnnetusse, siis juulis pälvis ta Andorras peetud MK-etapil karjääri kõrgeima, 6. koha. Eestlanna tunnistas, et esmalt valas ta tulemuse tõttu pisaraid, kuna MK-pjedestaalikoht oli käega katsuda, kuid tundis siiski hiljem saavutatu üle rõõmu. Euroopa meistrivõistlustel lõpetas maastikurattur 11. kohal ning lisaks pälvis ta Eesti meistri tiitli olümpiakrossis ja lühirajasõidus. Hooaeg tuli lõpuks aga põlvevigastuse tõttu soovitust varem lõpetada.

Taaramäe tegi tänavu väga stabiilse hooaja. Head minekut näitas ta juba esimesel velotuuril veebruaris, kus aitas meeskonnakaaslase võidule ning lõpetas ise kõrgel kaheksandal kohal. Tugevaid esitusi näitas ta ka nii Giro d’Italial kui Vueltal. Mõlemal suurtuuril õnnestus eestlasel lõpetada ühel etapil kolmandal kohal. Taaramäe tunnistab, et need jäid natuke kripeldama, sest hing ihkab ikkagi esikohta. Lisaks pälvis ta esikoha Eesti meistrivõistlustel eraldistardist sõidus. Järgmisel aastal näeb Taaramäe startimas Vueltal.

Parimateks kuni alla 23-aastasteks ratturiteks valiti Kristel Sandra Soonik ja Madis Mihkels, parimateks juunioriteks Elisabeth Ebras ja Romet Pajur, parimaks neiuks Maribel Rannala ja parimaks noormeheks Riko Mäeuibo. Aasta parima treeneri tiitli pälvis kolmandat aastat järjest Karmen Reinpõld, parima noortetreeneri tiitli teenis Andre Aduson, aktiivseima kohtuniku tiitli Kuldar Põder ja parima noorkohtuniku auhinna Hans-Patrick Müür.

Kõikide vanuseklasside parimad: Kristi Kuldkepp (N19-34), Sille Puhu (N35-39), Imre Ojavere (MSen1), Maris Kaarjärv (NSen2), Toomas Lepik (MSen2), Tea Lang (MSen4), Eero Kiskonen (MSen3), Virgo Karu (MSen4), Aimur Uuk (MSen5), Margus Merisalu (MSen6), Anatoli Männi (MSen7), Ülo Treufeldt (MSen8).

Parimaks klubiks osutus Kalevi Jalgrattakool, kes sai ühtlasi parima noorteklubi, parima maastikuklubi, parima cyclo-crossi klubi ja parima trekiklubi auhinna. Parim maanteeklubi on Peloton ja parim BMX krossi klubi BMX Racing Team.

Eriauhinnad jagati veel profikarjääri lõpetanud Tanel Kangertile ning naiste maanteerattakoondise peatreenerile Andri Lebedevile.

Fotod Eesti Jalgratturite Liit, autor Mart Vainre siin


November 15, 2022
282697472_426647889464058_8436193272752360074_n-1280x853.jpg

3min35

Saaremaa Sport, autor: Alver Kivi

Lõppenud hooajal Hispaania Pro tiimis Burgos-BH sõitnud jalgrattur Mihkel Räim sõlmis 2023. aastaks lepingu Tšehhi kontinentaaltiimi ATT Investmentsiga ja loodab edukate sõitudega end taas kõrgemale tasemele murda.

„Hooaja lõpus võiks minimaalselt kolm võidusõitu võita ja olla pidevalt pildis, et suurematele klubidele taas silma paista,“ rääkis Mihkel Räim, kes soovib kõrgemale tasemele tagasi, kuid samas soovib ta seda aastat ka nautida, et oleks mängulisust ja emotsiooni.

„Hispaania klubiga hooaeg ebaõnnestus ja siin ei olegi sellest ajast midagi kokku võtta. Eks ma olin hooaja algul vigastatud ja tervis ei olnud päris korras, aga meeskonna poolt ei tuldud üldse vastu. Ei klappinud need asjad üldse.“

Mihkel Räim ei usu, et Burgos-BH eest sõites oleks sportlik tase olnud tema jaoks liiga kõrge. „Hooaja esimene pool tegin mõned täitsa okeid tulemused, olin kuue ja kümne hulgas, kuid vorm ja tervis ei olnud õige. Aga et ma sain need asjad läbi sõita, siis polnud nagu paha,“ märkis rattur, lisades, et aasta teisel poolel ei pandud teda enam väga starti ja ega ei õnnestugi midagi teha, kui võidu sõita ei saa.

Mihkel Räime sõnul uue tööpaiga otsingul väga palju valikud ei olnud ning see otsus tuli pooleldi olude sunnil ja pooleldi oma tahtmisel ka. „Klubi on iga aasta juurde pannud, kalender on tihe ja potentsiaali on palju. Minu eesmärk on saada uuesti võitude järjele,“ lausus rattur.

Tsehhis juba viis päeva laagris olnud Mihkel Räime muljed on head. „Arvestades sellega, et tegu on kontinentaaltiimiga, siis on väga äge klubi ja organisatsioon on korralik,“ lausus ta. „Eks ma veidi selle järgi valisin ka. Mul on endine tiimikaaslane siin ees ja teadsin, mida oodata, sain infot plaanide ja varustuse kohta ning see mulle sobis. Tänapäeval peab varustus ikka hea olema, kui tahad midagi teha.“

Klubis on kaks sprinterit, Mihkel Räime eesmärk on tiimile võite tuua. „Võrreldes selle hooajaga, mis neil Tšehhimaal oli, siis usun, et järgmisel aastal on päris suured eesmärgid, sest palju uusi tugevaid poisse liitub,“ rääkis Eesti grupisõidu meister.

 


November 14, 2022
Joosep-Mesi-XCE-Pariis-2-1280x853.jpg

2min38

Juba seitsmendat aastat järjest pani ERGO kindlustus Eesti noorsportlaste toetuseks välja 25 000 eurot, millele sel aastal kandideerisid 67 tulevikutegijat. Stipendiumi pälvisid 11 noorsportlast, nende seas maastikurattur Joosep Mesi. Tulevikutegijate toetus anti välja koostöös Eesti Olümpiakomiteega. 

Lisaks Mesile said stipendiumi kõrgushüppaja Karmen Bruus, iluuisutaja Niina Petrõkina, sulgpallur Kristin Kuuba, sprinter Karl Erik Nazarov, maadleja Viktoria Vesso, mäesuusataja Tormis Laine, kolmikhüppaja Viktor Morozov, murdmaasuusataja Henri Roos ning sõudjad Johann Poolak ja Mikhail Kushteyn, kellel on potentsiaali moodustada tulevikus neljapaadi tuumik.

ERGO tegevjuhi Marek Ratniku sõnul näitab iga-aastane suur kandideerijate hulk toetuse vajalikkust. „Noorte sportlaste toetamine on meie strateegiline eesmärk, tänu sellele on mitmed neist saanud osaleda näiteks võistlustel välismaal ning koguda punkte olümpiamängudele kvalifitseerumiseks,“ lisas Ratnik. „Loodetavasti annab meie stipendium ka teistele ettevõtetele inspiratsiooni toetada noori nende teel tipptulemusteni.“

Stipendiaatide valikul lähtutakse eelkõige senistest tulemustest ja võimalikust edasisest arengust. Eesti tippspordi toetamise süsteemi Team Estonia koordinaatori Raido Mitti sõnul oli tase sel aastal erakordselt tugev. „Meil on imetlusväärselt palju noori, kellel on varases eas niivõrd selged eesmärgid ja võime pühenduda,“ lisas žüriisse kuulunud Mitt. „Valik oli keeruline, kuid usun, et sõelale jäi üsna laiapõhjaline sportlaste seltskond, kes saavad hea võimaluse teha uuel hooajal oma arengus järgmised sammud.“

Erakordse sihikindlusega žüriile silma jäänud, äsja kõrgushüppes juuniorite maailmameistri tiitli koju toonud Karmen Bruus märkis kandideerides, et pühendub järjest kõrgemate saavutuste poole. „Kindlasti soovin tulla medalistiks 2024. aasta Pariisi olümpial ja samal aastal maailmameistrivõistlustel Glasgows,“ avaldas ta.

Hindamiskomisjoni töös osalesid EOK turundusjuht Margus Kiiver, Team Estonia koordinaator Raido Mitt, noorteprojektide juht Merle Kaljurand ning ERGO esindajad Marek Ratnik, Raul Rüüson, Viljo Kokla ja Erko Makienko.


November 14, 2022
a824f8_54c274feee6c449988ed015b86820468mv2.jpg

2min56

Team Ampler – Tartu2024 hakkab järgmisel aastal kandma nime Tartu2024 Cycling Team ning jätkab võistlemist UCI kontinentaaltiimi tasemel. Võistluskalendrisse lisandub esmakordselt rohkem esimese kategooria võidusõite. 

Kui varasemalt kuulusid võistkonda vaid kuni 23-aastased ratturid, siis uuel hooajal on koosseisu tugevdamas ka paar vanemat noormeest. Kapteni rolli asub täitma 25-aastane Siim Kiskonen, kes on ka varem meeskonnas sõitnud. Lisaks talle kuuluvad tiimi soomlane Markus Knaapi, lätlane Alekss Krastss, leedukad Jomantas Venckus ja Rokas Adomaitis ning eestlased Andre Roos, Joonas Kurits, Lauri Tamm ja Aaron Aus. Kui 22-aastane Markus Pajur, kes tänavu sõitis Arkea Samsici meeskonnas, uut klubi ei leia, liitub temagi Tartu2024 Cycling Teamiga.
Kuna klubi vedanud Rene Mandri liitub uuel hooajal Israel-Premier Tech tiimiga, siis asub Balti tiimi spordidirektoriks Leedu rahvuskoondise treener Gediminas Bagdonas, kes on varem sõitnud AG2R LaMondiales. Treeningplaanidega toetab rattureid lätlane Toms Flaksis ning vastutav roll on kanda samuti Jaan Kirsipuul.
Tartu2024 Cycling Teami esimene võistlus on Rwanda velotuur (UCI 2.1), millele järgneb mitu ühepäevasõitu ning lühemat velotuuri Hollandis, Belgias ja Prantsusmaal. Tähtsaimad võistlused on mõistagi Tour of Estonia (UCI 2.1), Balti Keti Velotuur (UCI 2.2) ja Balti meistrivõistlused.

November 11, 2022
Zwift-worlds-mens-23.jpg

2min44

Järgmise aasta 18. veebruaril peetakse kolmandat korda jalgratturite espordi maailmameistrivõistlused, mille formaat läbis rahvusvahelises alaliidus uuenduskuuri.

Jalgratturite e-spordi MM muudeti kolme-etapiliseks ehk mõõtu tuleb võtta „The Punch“, „The Climb“ ja „The Podium“ nimelistest üritustest. Esimene neist kujutab 13,8 kilomeetri pikkust võidusõitu, kus pääseb starti 100 kvalifitseerujat, kellest 30 pääseb edasi. Seejärel võisteldakse tõusul edasi-tagasi sõites. 8,5 kilomeetriga koguneb 162 tõusumeetrit. Sellest sõidust pääseb edasi kümme ratturit. Finaaletapil võisteldakse väljalangemissõidu põhimõttel kuni alles jääb kolm võistlejat, kes selgitavad omavahel maailmameistri.

„Uuendus muudab e-spordi MM-i kindlasti põnevamaks ja vaatemängulisemaks,“ avaldas UCI pressiteate vahendusel. „Uus formaat on nii naiste kui meeste võistluseks. Saja parema hulgas pääseb stardijoonele aga läbi kvalifikatsioonisüsteemi.“

Esimesed kvalifikatsioonid peetakse Zwifti platvormil juba sellel nädalavahetusel, kus selgitatakse välja 25 mees- ja 25 naisratturit, kes pääsevad MM-ile esindama oma riiki. Naiste kvalifikatsioonile saab kaasa elada laupäeval Eesti aja järgi kell 16 ning meeste omale pühapäeval Eesti aja järgi kell 16.


November 10, 2022
315168422_4859989387437914_6530058184172950277_n-1280x853.jpg

2min44
Tänavu Eesti kuni 23-aastaste maanteeratturite koondist ja Team Ampler – Tartu2024 meeskonda juhendanud Rene Mandri alustab uuel aastal tööd Israel – Premier Tech tiimi spordidirektorina.

Mandri läbis hiljuti edukalt UCI spordidirektorite viie päeva pikkuse koolituse ning sooritas seejärel suurepäraselt eksami. Seeläbi teenis eestlane ametliku litsentsi, mis lubab vastavas ametis World Touri tasemel sõitudel tööd teha.

Selle nädala algul kohtus Mandri teiste meeskonna spordidirektoritega Hispaanias Barcelonas. “Panime kolme päeva jooksul paika uue hooaja sportlikud eesmärgid,” rääkis Mandri. “Meeskonnas on rahvusvaheline seltskond, aga kõik ametikaaslased tunduvad vinged mehed ja eesmärk on kindlasti kolme aasta pärast World Touri tagasi jõuda, kui mitte varem. Tegelikult on hetkelgi veel õhus variant, et meeskond ei lange Pro Teami tasemele.”
Mandri sõnul jätkab klubi Cycling Tartu hallatav kontinentaaltiim tegevust, olles heades kätes. “Hoian ise samuti klubi tegemistel kätt pulsil, et kõik sujuks, ent sportliku poole eest vastutab nüüd veel enam Jaan Kirsipuu, kes võtab minult ühtlasi üle ka kuni 23-aastaste maanteeratturite koondise juhendamise kohustused,” ütles Mandri. “Täpsemaid uudiseid koduse meeskonna kohta kuuleb peagi.”
Eesti Jalgratturite Liit soovib Rene Mandrile uues ametis edu!

Impression