Arendustiimid on suur samm edasi naiste jalgrattaspordimaailmas

311775420_164770012831807_4819394763061445487_n

2023. aastal liitusid Eesti naisratturid Laura Lizette Sander ja Elisabeth Ebras arendustiimidega AG Insurance-NXTG U23 ja UAE Development Team. Tegemist on klubidega, mis on uuenenud süsteemis vajalik samm noore põlvkonna toetamiseks enne, kui nad maailma tippseltskonda astuvad.

Naiste jalgrattasport on viimase viie aastaga muutunud väga palju – kalendrisse on lisandunud uusi võistluseid, asutatud on uusi klubisid ning järjest suuremad sponsorid astuvad tiimide selja taha. Naiste seltskonnas on juba praegu olemas suured tšempionid nagu Annemiek van Vleuten, Marianne Vos, Anna van der Breggen, Pauline Ferrand-Prevot jne, kes moodustavad püramiidi tipu. Selleks, et nimekaid naisrattureid maailmaareenil aina rohkem esile kerkiks, on vaja laiemat kandepinda ning arendustiimide näol on tegemist väga hea vaheetapiga noore ratturi jaoks eliitklassi seltskonnaga liitumise eel.

Naiste arendustiimide loomine sai võimalikuks tänu Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) uuele muudatusele, kus World Touri naiskondadel võib olla juures kontinentaaltasemega klubi. See tähendab, et klubidel on samad riided ja varustus ning arendustiimi sõitjad võivad liituda erinevateks võistlusteks World Touri seltskonnaga. Vastupidi samamoodi. Enamasti kuuluvad arendustiimi kuni 23-aastased ratturid, kelle jaoks on tegemist hea hüppelauaga kõrgeimasse seltskonda.

„Mul on väga hea meel, et järjest enam on naistel arendustiime ja noortel on võimalik sõita neile suunatud võistlustel nagu näiteks Tour de l’Aveniril, mis on mõeldud vaid kuni 23-aastastele ratturitele,“ ütles 2011. aastal profiseltskonnaga liitunud kahekordne olümpiamängude pronksmedalist Elisa Longo-Borghini. „Kui me ei keskenduks noorte arengule, siis meil võib lõpuks olla vaid väga tugev eliitratturite grupp ja peale seda pikk tühi maa. Seepärast peame mõtlema ka järelkasvule, et meil oleks tulevikku ja noored ei lõpetaks peale juuniorite klassi jalgrattaga sõitmist.“

Tänavu UAE Team ADQ World Touri tiimiga liitunud Silvia Persico tunnistas samuti, et mullu Valcar- Travel & Service tiimis sõitmine oli vajalik ja kasulik etapp tema karjääris. „Kui liituda kohe WorldTouri tiimiga, siis tõenäoliselt ei suudeta kõiki sõite lõpetada ning töötada tuleb teiste tüdrukute jaoks. Halva emotsiooniga võib karjäär aga ruttu lõppeda. Seepärast usun, et oluline on enne sõita madalama tasemega UCI sõite ning seal enesekindlust ja kogemust koguda,“ ütles Persico.

Sama avalduse tegi ka kuni 23-aastaste ratturite maailmameister Niamh Fisher-Black: „Ma olen pärit Uus-Meremaalt, kus ei ole väga palju võimalusi naistel tugevatel võistlustel osalemiseks. Arendustiimid avavad ukse ratturitele Uus-Meremaalt, Austraaliast, Ameerika Ühendriikidest, neile, kes tulevad Euroopasse võistlema kaugelt ja vajavad esmalt natuke rohkem tuge. Usun, et seeläbi jõuab ja jääb naiste rattasporti rohkem talenti üle kogu maailma.”

Hetkel on UCI-s tegistreeritud 15 World Touri naiskonda.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X