22. Tallinna Rattamaratoni vaheldusrikkad rajad sobivad igal tasemel sõitjale

Tallinna Rattamaraton

Bosch Eesti Maastikurattasarja lõpetab tänavu 22. Tallinna Rattamaraton, mis toimub laupäeval, 24. augustil Kõrvemaal. Kavas on 47 km põhisõit, 17 km noorte- ja matkasõit ning lastesõidud.

Tallinna Rattamaratonile tasub sõitma tulla kõigil huvilistel, kuna rajad on ettevalmistatud silmas pidades erineva tasemega sõitjaid. „Pikem distants eeldab raja läbimiseks mõningast treenitust, aga lühem distants on sobilik läbimiseks kogu perele,“ kinnitab Tallinna Rattamaratoni peakorraldaja Raivar Vaher.

Huvitav saab olema nii nendel, kes Tallinna Rattamaratonil juba varasemalt osalenud kui ka nendel, kes on tulemas esimest korda. „Sel aastal on nii 47 km kui 17 km distantsi rajad võrreldes senise nelja aastaga pööratud tagurpidi ehk rajad läbitakse seni sõidetule vastassuunas. Eesmärgiks on muuta juba tuttavaks saanud rajad uuemaks ja huvitavamaks. Teistpidi sõites tunduvad ka juba tuttavad lõigud täiesti uutmoodi,“ ütleb Vaher.

Vaheldusrikkad rajad igal tasemel sõitjale

Tallinna Rattamaratoni rada kulgeb põhiliselt vaheldusrikastel ning laiadel metsateedel ja radadel, kasutatud on palju Kõrvemaa suusaradu. „Puuduvad kilomeetrite pikkused pehmed ja mudased rabalõigud, pikalt juurikatel turnimine ning pikad puude vahel ukerdamised. Pinnas on liivane, seega muudab vihm rajad paremaks,“ toob korraldaja välja.

Põhisõidu rada ette valmistades on silmas peetud, et see oleks sobilik nii tavasõitjatele kui ka kogenenumatele ratturitele. „Raja esimesed 16 km on kõige raskemad. Sõitjad peavad vallutama Määramäe ja kolm korda Puki mäge. Peale esimest joogipunkti järgneb 17 km ulatuses rada, kus singlid vahelduvad kiirete lõikudega pinnasteedel. Viimasel 15 km-l on rada suhteliselt lai ja tõusud vahelduvad kiirete laskumistega. Raja lõpu poole on kaks täiesti uut osa – peale 33 km ca 2,5 km pikkune lõik ja peale 39 km ca 1 km pikkune lõik,“ kirjeldab Vaher.

Noorte- ja matkasõidu rajal on ära jäetud nii distantsi alguses, lõpus kui ka raja keskel olnud rasked tõusud ning raja pikkust on lühendatud 17 km peale. Seega on sõitma oodatud kõik, kes teevad maastikurattasõiduga alles esimest tutvust või käivad küll metsas sõitmas, aga pole söendanud varasemalt võistlustest osa võtta. „Tänavune Tallinna Rattamaratoni noorte- ja matkasõidurada on igati sobilik pühapäevasõitjale ja kogu perele,“ julgustab ka korraldaja kõiki kohale tulema.

Tule rongiga ja võta lapsed kaasa

Osaleja ei saa Kõrvemaalt mitte ainult rattasõidu rõõmu, vaid garanteeritud on elamus kaunist loodusest. „Kõrvemaa loodus ja metsad on väga vaheldusrikkad ning inimestel, kes looduse ilust lugu peavad, on Kõrvemaal kindlasti väga palju vaadata,“ ütleb Vaher.

Lisaks on hea teada, et Tallinna Rattamaratonile on pealinnast mugav tulla ka rongiga. „Kõrvemaa asub Tallinnale nii lähedal ning Aegviitu saab Tallinnast rongiga 40 minutiga. Aegviidust viib värskelt avatud kergliiklustee otse Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse baasi,“ annab korraldaja hea idee nendele, kes Tallinna poolt tulemas on.

Lapsed tasub kindlasti Tallinna Rattamaratonile kaasa võtta, sest kuni 10-aastased saavad sõidurõõmu nautida lastesõitudel ning neile on pakkuda hulgaliselt ka muud tegevust. „Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses on valminud seiklusrada, kus lapsed saavad ennast proovile panna. Lisaks on võimalus harjutada kätt discgolfis ning jalgpalli piljardis,“ lausub Vaher.

Naudi viimaseid võimalusi

Kes tahab kõik võimalused ära kasutada, mida tänavune suvi veel maastikuratturitele pakub, siis võib nädal enne Tallinna Maratoni võistluspäeva Kõrvemaale tulla ja osaleda avatud raja sõidul. „Avatud rada toimub pühapäeval 18. augustil algusega kell 11.00, kus kõigil on hea võimalus tulla rajaga tutvuma. Enne rajale minemist saab korraldajatelt raja kohta küsida ning näpunäiteid kuulata. Rada on saabuvaks pühapäevaks märgistatud ning sellega saab tutvuda ka terve nädala ulatuses enne maratonipäeva,“ lausub Vaher.

Kuna 22. Tallinna Rattamaraton on Bosch Eesti Maastikurattasarja selle hooaja viimane etapp, siis toimub Kõrvemaal ka sarja pidulik lõpetamine. Autasustatakse hooaja parimaid, üles astub kohalik Aegviidu bänd Tants’n’Trall ning sarja poolt on kaetud väike suupistelaud.

22. Tallinna Rattamaratonile saab end kirja panna siin.

Kohtumiseni 24. augustil Kõrvemaal!

Tekst: Ajakiri Sport

Fotod: Bosch Eesti Maastikurattasari

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X